Son Dakika! AKOM'dan Uyarı Üstüne Uyarı: Başta İstanbul Olmak Üzere…

AKOM’dan Kritik uyarılar gelmeye devam ediyor. Yapılan son değerlendirmelere göre başta İstanbul olmak üzere kuzey ve batı kesimlerde sağanak yağış ve soğuk hava bekleniyor.

Son Dakika! AKOM'dan Uyarı Üstüne Uyarı: Başta İstanbul Olmak Üzere…
Editör: Haberra
10 Aralık 2018 - 10:46

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Malatya Elazığ Adıyaman Tunceli ve Bingöl için yağmur kar ve saatte 50 ila 80 kilometre hızı bulacağı tahmin edilen fırtına uyarısı yapıldı.

İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nden (AKOM) apılan açıklamada ise başta İstanbul olmak üzere birçok il uyarıldı. İşte AKOM tarafından yapılan uyarı;
“İstanbul başta olmak üzere yurdumuzun kuzey ve batı kesimlerinin orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava ile Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının etkisi altına girmesi bekleniyor. Sistemin etkisi ile il genelinde yer yer kuvvetli (bugün akşam) sağanak yağmur geçişleri yaşanması bekleniyor. Yağışla birlikte rüzgarın da kuzeyli yönlerden (Karayel) hamle yaparak kuvvetli fırtına seviyesine ulaşması, hava sıcaklıklarının akşam saatlerinden itibaren 4 ila 6 derece birden azalarak kışı anımsatır günlerin yaşanacağı tahmin ediliyor.”

5 İLE UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda ise Malatya Elazığ Adıyaman Tunceli ve Bingöl için Yağmur ve kar uyarısının yanı sıra saatte 50 ila 80 kilometre hızı olacağı tahmin edilen fırtına uyarısı da yapıldı. Meteoroloji 13 Bölge Müdürlüğü tahmin ve uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada, "Bölgemizde havanın Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl çok bulutlu, aralıklı yağmur ve yüksek kesimlere karla karışık yağmur ve kar yağışı, Adıyaman çok bulutlu aralıklı yağmur ve öğle saatlerinden itibaren yer yer kuvvetli sağanak yağmurlu geçeceği tahmin edilmektedir. Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmemektedir. Bugün gece saatleri itibaren başlaması beklenen rüzgarın güney yönlerden fırtına şeklinde saatte 50 ile 80 kilometre hızla eseceği tahmin ediliyor" ifadeleri kullanıldı. Gece saatlerinden itibaren rüzgarın fırtına şeklinde esmesi beklenirken Meteoroloji Genel Müdürlüğü çatı uçması ulaşımda aksamalar doğalgaz ve baca kaynaklı zehirlenmeler ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmasını istedi.

DİYARBAKIR'A UYARI

Meteoroloji 15 Bölge Müdürlüğü tarafından ise Diyarbakır'da etkili olan yağışlarla birlikte bugün ve yarın gece kuvvetli fırtına beklendiği belirtilerek vatandaşlar muhtemel risklere karşı uyarıldı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum