FAST sistemi devreye girdi! 7/24 EFT dönemi!

Merkez Bankası, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sisteminin bugünden itibaren başladığını duyurdu.

FAST sistemi devreye girdi! 7/24 EFT dönemi!
Editör: Cihan Kayalı
08 Ocak 2021 - 11:03
Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) sistemi ile EFT saati ortadan kalkıyor. Yeni sistem ile birlikte 7/24 para transferi yapılabilecek. Öte yandan FAST sistemi ile birlikte artık IBAN numarasına gerek olmayacak. Para göndereceğiniz kişinin telefon numarası, e-posta adresi ve TC Kimlik numarası ile Kolay Adresleme Sistemi de devreye girdi.

8 OCAK İTİBARİYLE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ!

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şu şekilde, "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geliştirilen yeni nesil 7/24 anlık perakende ödeme uygulaması Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi, bankalarla sürdürülen pilot testlerin tamamlanmasının ardından, 8 Ocak 2021 (bugün) itibarıyla kullanıma açılmıştır.

1000 TL'YE KADAR YÜKSELTİLEBİLİR

FAST Sistemi ile birlikte, elektronik ödemelerin sisteme kayıtlı Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve pratik bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunuldu. FAST Sistemi, yaygın kullanımının yakından izlenmesi amacıyla, ilk aşamada 50 TL limitli olarak başlatıldı. Bu limit, kullanımın yaygınlığına göre kademeli şekilde artırılarak 1000 TL’ye kadar yükseltilecek. FAST Sistemi, işlem limitlerinin daha yüksek seviyelere çıkarılması ve karekodlu ödemeler ile ödeme isteme gibi katma değerli yeni özelliklerin de yakın vadede eklenmesiyle, dijital ekonominin bir üst seviyeye taşınmasına önemli katkılar sağlayacak."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum