Bakan Koca, Uğur Şahin ile görüştü! Biontech'in aşıları Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Biontech ilaç şirketinin kurucusu Profesör Uğur Şahin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü. Online olarak gerçekleşen görüşmede Türkiye'ye gelecek aşı miktarının arttırılması masaya yatırıldı.

Bakan Koca, Uğur Şahin ile görüştü! Biontech'in aşıları Türkiye'ye ne zaman gelecek?
Editör: Cihan Kayalı
08 Ocak 2021 - 10:36

Prof. Dr. Uğur Şahin ve ekibi, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü. Görüşme hakkında açıklama yapan Fahrettin Koca, Biontech firmasının üretim kapasitesinin arttırılacağını belirtti. Koca,"Yeni üretim imkânları devreye girdikçe Türkiye’ye ayrılan kapasite de artacak" ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE'YE AYRILAN AŞI MİKTARINI NASIL ARTTIRBİLİRİZ"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Uğur Şahin ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası sosyal medyadan açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı, "Prof. Dr. Uğur Şahin ve ekibiyle Biontech aşısının ülkemize gelişi ile ilgili son planlamaları ele aldık. Toplantımızda ayrıca bize ayrılan aşı dozlarının sayısını nasıl artırabileceğimizi de görüştük. Yeni üretim imkânları devreye girdikçe Türkiye'ye ayrılan kapasite de artacak."

30 MİLYON DOZA KADAR AŞI TEMİN EDİLECEK!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Biontech firması ile anlaşmanın sağlandığını belirtmişti. Koca, “Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 milyon doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir” ifadelerini kullanmıştı.

"MART AYI SONUNA KADAR 4.5 MİLYON DOZ AŞI TÜRKİYE'YE GELECEK"

Anlaşmaya ilişkin Bakan Koca şu ifadeleri kullanmıştı, "Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur.
Bu miktarın Türkiye’ye yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir. Bununla birlikte mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşı ülkemize teslim edilecektir. Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 milyon doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir.
Gecikmenin nedeni üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili sorumluluk kabul etmek istememesiydi. Bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı. Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan onam alınacak. Bu anlaşmanın hayata geçmesinde engellerin ortadan kalkmasında Prof. Dr. Uğur Şahin hocamızın büyük emekleri vardır. Türkiye için yaptığı ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkür ederim."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum