Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den ihracına ilişkin karar iptal edildi

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den ihracına ilişkin Disiplin Kurulu kararını iptal etti.

Ümit Özdağ'ın İYİ Parti'den ihracına ilişkin karar iptal edildi
Editör: Cihan Kayalı
13 Ocak 2021 - 12:28 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 12:41
İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, hakkında 'FETÖ'cü iddiasında bulunan İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ, partisince ihraç edilmişti. Özdağ'ın mahkemeye yaptığı itiraz kabul edildi.
Katıldığı bir TV prgramında partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu hakkında FETÖ'cü iddiasında bulunan Ümit Özdağ, hakkında Kavuncu suç duyurusunda bulunmuştu. Yaşanan bu gelişmeler ışığında İYİ Parti teşkilatı, Özdağ'ın beyanlarının gerçek dışı ve iftira olduğunun belirtildiği dilekçeleri genel merkeze ileterek Özdağ'ın partiden ihraç edilmesini istemişti. Genel Başkan Meral Akşener ise teşkilatlardan gelen başvuru ve talepleri değerlendirerek Özdağ'ın Disiplin Kurulu'na sevkine karar vermişti. 16 Kasım 2020 tarihinde Ümit Özdağ partiden ihraç edilmişti.

ÜMİT ÖZDAĞ KARARIN İPTALİ İÇİN BAŞVURDU!

İhracın ardından Özdağ, kararın iptali için Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi‘ne başvurdu. Özdağ, avukatı Uğur Tarhan yaptığı başvuruda disipline sevk işleminin parti tüzüğünde öngörülen usule ve şekle aykırı biçimde gerçekleştiği, disiplin kuruluna sevkin gerekçesi ile disiplin kurulunun verdiği kesin ihraç gerekçelerinin farklı olduğunu ileri sürmüştü. Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, bugün görülen duruşmada İYİ Parti’nin Ümit Özdağ için aldığı ihraç kararını iptal etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum