Uğur Şahin uyardı! Durum hiç iyi değil!

Türk Bilim İnsanı Uğur Şahin, Alman Spiegel dergisine önemli açıklamalarda bulundu. Aşı sayılarıyla ilgili konuşan Şahin, "Şu an durum iyi gözükmüyor. Stok sorunu yaşanabilir" dedi.

Uğur Şahin uyardı! Durum hiç iyi değil!
Editör: Cihan Kayalı
01 Ocak 2021 - 14:45 - Güncelleme: 01 Ocak 2021 - 14:46
Dünyanın en zenginleri listesine giren ve BioNTech ilaç şirketinin kurucularından olan Profesör  Uğur Şahin, Almanya’nın prestijli dergilerinden Der Spiegel’e konuştu. Tüm dünyaya çağrıda bulunan Uğur Şahin, onaylanan korona virüs aşılarının yeterli olmadığını ve mevcut aşılara hızlı bir şekilde onay verilmesini belirtti. Şahin, “Başka aşılara onay verilene kadar bizim aşımızın tedariğinde boşluklar oluşabilir. Şu an durum çok iyi gözükmüyor. Piyasada onaylı aşı eksikliği olduğu için bir boşluk oluştu ve bunu da bizim aşılarımızla doldurmaya çalışıyoruz. Diğer aşılar gelene kadar sorunlar yaşanabilir” dedi.

"AVRUPA BİRLİĞİ AŞI SORUNU YAŞAYABİLİR"

Avrupa Birliği’nin aşıya yavaş onay vermesi ve az sayıda aşı sipariş ettiğini belirten Şahin, yakın zamanda AB'nin aşı sorunu yaşayabileceğini belirtti. Şahin, “Geliştirdiğimiz aşı ilk olarak İngiltere’de tespit edilen mutasyona uğramış virüs ile mücadele edebilir. Biz, aşımızın bu mutasyona uğramış türü de nötralize edip etmeme konusunda testlerimizi sürdürüyoruz. Daha kapsamlı sonuçlar gelecektir” ifadesini kullandı. Mutasyona uğramış virüsün güçlü olması durumunda aşıyı 6 hafta içerisinde değiştirebileceklerini dile getiren Şahin, fakat böyle bir durumda yeniden onay almaları gerektiğinin altını çizdi.

ÖZLEM TÜRECİ, "GEÇ KALINDI"

Spiegel’e açıklama yapan Uğur Şahin'in eşi Doktor Özlem Türeci de AB’nin karar alma mekanizmasındaki yavaşlığın büyük bir hata olduğunu söyledi. ABD, Temmuz ayında BioNTech ve Pfizer’ın aşısından 600 milyon doz sipariş etmiş, AB ise Kasım ayında yaklaşık bu oranın yarısı kadar sipariş etme kararı almıştı.

"AŞI SİPARİŞİ İÇİN GEÇ KALINDI"

Türeci, “Bir noktada aşıları bu kadar hızlı dağıtamayacağımız belli oldu. O noktadan sonra aşıların siparişinin verilmesi için geç kalınmıştı” dedi. Şahin ise Almanya’nın Marburg kentinde yeni bir üretim tesisi kurmayı planladıklarını açıklayarak, yılın ilk yarısında 250 milyon doz üretilmesini umut ettiklerini söyledi. Şahin, “Üreticilerle görüşmeler devam ediyor ve Ocak ayının sonuna kadar bu konu netleşir” dedi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum