Son Dakika! İçişleri Bakanı Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırı Hakkında Açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün şehit cenazesi sırasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı hakkında açıklama yaptı. Olayın dışarıdan bir provokasyona yapıldığına dair bir bulguya rastlanmadığını belirten İçişleri Bakanı Soylu, "Bu üzücü hadise meydana geldiği andan itibaren güvenlik kuvvetlerimiz tam ve doğru bilgilere ulaşabilmek, olayı tüm yönleriyle aydınlatabilmek için yoğun bir çalışma ortaya koydular." ifadelerini kullandı.

Son Dakika! İçişleri Bakanı Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırı Hakkında Açıklama
Editör: Haberra
22 Nisan 2019 - 11:16

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İçişleri Bakanlığında basın toplantısı düzenledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara Çubuk'ta Şehit cenaze töreni sırasında uğradığı saldırıya ilişkin açıklama yapan Bakan Soylu, Yurt genelinde bütün Şehit cenazelerine katılan kişiler ve olayın şartlarına göre güvenlik önlemleri aldıklarını belirterek, "Şehit Yener Kırıkcı'nın cenaze merasimi, ailesinin talebi doğrultusunda Çubuk  İlçesi Akkuzulu mahallesinde gerçekleştirilmek üzere gerekli hazırlıklar  yapılmıştır. Cenaze törenine Milli Savunma Bakanımız, Milli Eğitim Bakanımız,  Genelkurmay Başkanımız, Emniyet Genel Müdürümüz, İl Jandarma Komutanımız ve İl  Emniyet Müdürümüz ile il ve ilçe protokolümüz ile yaklaşık 12 bin vatandaşımız  katılmıştır." dedi.

Soylu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

"(Kılıçdaroğlu'nun saldırıya uğradığı Çubuk'taki cenaze töreni)  Törendeki hareketlenme başlar başlamaz, Akkuzulu Mahallesi'ne 1 jandarma komando  bölüğü, 15 jandarma asayiş timi, 2 jandarma özel harekat timi, 1 TOMA, bir kobra  aracı, Jandarma İstihbarat Komutanlığından 20 personel ve ayrıca Ankara İl  Emniyet Müdürlüğü tarafından 300 çevik kuvvet, 9 özel harekat timi, 3 polis  asayiş ve 1 polis trafik ekibi, ejder zırhlı araç da dahil olmak üzere birçok  takviye gerçekleştirildi."

"Neresinden bakarsanız bakın müessif bir hadisedir.  Alışkanlıklarımızla, kültürümüzle, yaşantımızla örtüşmeyen bir hadisedir."

"Olayın dışardan bir provokasyonla ilgili olduğuna dair herhangi bir  bulguya rastlamadık."

"Tepkinin bu hale dönüşmesi ne kadar yanlışsa, karşı karşıya kalınan  olay üzerinden siyasal rant çıkarmak da o kadar tehlikeli ve yanlıştır."

"Böyle hassas bir dönemde bir genel başkan cenazeye gelecekse, genel  başkanın güvenlik ekibinin bunu güvenlik birimleriyle paylaşması esastır."

"Kılıçdaroğlu'nun ve CHP'nin bu meseleye bakışı, tam da bugün ihtiyaç  duyduğumuz yapıcı ve birleştirici bir bakış değildir."

"Kılıçdaroğlu'nun bu cenaze merasimine geleceğine dair güvenlik  birimlerimize herhangi bir bilgilendirmesi söz konusu olmamıştır. Ne kendileri ne  kendi güvenlik birimleri ne de parti yetkilileri bu noktaya dikkat etmemiştir.  Dolayısıyla kimsenin haberinin olmadığı bir katılıma yönelik olarak örgütlü bir  organizasyon iddiasında bulunmak da hakkaniyetli ve doğru bir yaklaşım değildir."

"Sayın Kılıçdaroğlu meseleyi İçişleri Bakanı'na yıkacağına, olayın  nedenini siyasi ortaklarına bir kez daha sormalıdır."

"Bir taraftan PKK'nın siyasi koluyla HDP ile ortaklık yapıp daha sonra  çıkan olayları İçişleri Bakanı'na yıkmak, tam anlamıyla seçim zamanında aldığı  tutumda hafıza kaybıdır. Sizin hafızanız unutabilir ama milletin hafızası  unutmamaktadır. Bu da bir güvenlik riski oluşturmaktadır."

"Memleketime, ülkeme, milletime yapmış olduğum hizmetin bedelini  ödemeye hazırım. Bunun tayin edicisi ne Kılıçdaroğlu'dur, ne de  avanesidir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum