Son Dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Açıkladı ABD'den FETÖ Hamlesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir son dakika açıklaması yaparak, "FETÖ ile ilgili 15 eyalette FBI'ın başlattığı ciddi bir soruşturma var. FBI bize, bugüne kadar elde ettikleri bulgularla 'Amerika'daki karanlık yüzünü görmeye başladık. Hatta New Jersey dahil bazı yerlerde tutuklamalar da başladı' dediler." ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu açıklamasının devamında, "Biz hiçbir zaman, 'Esad'ın yaptıklarını tasvip ettik' demedik, demeyeceğiz de. Bize sorulan soru; 'adil bir seçimi Esad kazanırsa onunla çalışır mısınız?' 'Böyle bir seçim olduğu sürece herkes durumu gözden geçirir' dedim. 'Esad ile çalışacağız' ya da 'Esad'ı tasvip ediyoruz' anlamında söylemedim." diye konuştu.

Son Dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Açıkladı ABD'den FETÖ Hamlesi
Editör: Haberra
17 Aralık 2018 - 18:32

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu TBMM genel kurulunda Sanayi ve Teknoloji Milli Savunma ile Dışişleri bakanlıklarının ve bu bakanlıklara bağlı kamu kurumlarının bütçelerinin görüşüldüğü sırada kendisine sorulan sorulara yanıt verdi. Bakan Çavuşoğlu açıklamasında Yunanistan ile ihtilaflara yol açan adacıkların 1923'te Lozan ve 1947 Paris anlaşmaları ile aidiyetlerini belli olmadığını dile getirdi. 1995 yılında bu adacıkların fiili statüleri ile ilgili olarak Yasanan Kardak Krizi sonrasında herhangi bir değişiklik olmadığını belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şöyle konuştu; "Dolayısıyla Türkiye ve Yunanistan arasında her zaman bir gerginlik alanı olmuştur. Dolayısıyla AK Parti'yle ilgili ithamda bulunmak doğru değildir.  Bu sorunların çözümü için Kardak krizinden sonra rahmetli İsmail Cem döneminde de istikşafi görüşmeler başlatılması kararlaştırılmıştır. Dolayısıyla yani burada AK Parti’yi köşeye sıkıştırmaya çalışırsanız Türkiye için hassas olan bu konuda  Türkiye'ye zarar verirsiniz. Bu konudan da en az zararlı çıkan ya da hiç zararlı çıkmayan parti AK Parti olur. Genelkurmay Başkanlığımız, Savunma Bakanlığımız ve Yunanistan’la istikşafi görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu konu hassas bir konudur,  dolayısıyla bu konuyu kendi aramızda değerlendirmeye de devam edeceğiz. Meclis,  kapalı oturumda bilgilenmek isterse, bunu da memnuniyetle yaparız."

SURİYE’DEKİ KRİZİN SEBEBİ TÜRKİYE DEĞİL

Bakan Çavuşoğlu açıklamasına Suriye'deki gelişmelere de değinerek, Suriye'de yaşanan krizin nedeninin Türkiye olmadığını söyledi.Arap baharı ile birlikte Suriye'de iç savaşın başladığını belirten bakan Çavuşoğlu çok sayıda insanın olduğuna dikkat Çekerek, "Son günlerde rejimin kontrol  ettiği yere dönen mültecilere neler yaptıklarını bilmiyorum takip edebildiniz mi?  Biz hiçbir zaman 'Esad'ın yaptıklarını tasvip ettik.' demedik, demeyeceğiz de. Şu anda biz, her şeye rağmen, ateşkes, İdlib ve yarın, mümkün olursa bir anayasa komisyonu kurulması için Cenevre'ye gideceğiz. Siyasi bir süreç başlıyor. 'BM kontrolünde Suriye'yi bir seçime hazırlarken demokratik, şeffaf, herkesin katılabileceği ve yine adil bir seçim olması için ülkeyi hazırlıyoruz, destek veriyoruz' dedik. Bana sorulan soru şuydu; 'Böyle bir seçimi eğer Esad kazanırsa bununla çalışır mısınız?' Ben de 'Böyle bir seçim olduktan sonra, herkes durumu gözden geçirir.' dedim. Yani 'Esad'la biz çalışacağız' ya da 'Esad'ı tasvip ediyoruz' anlamında bir şey söylemedim." ifadelerini kullandı.

FETÖ ELEBAŞININ İADESİ

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu açıklamasında fetö elebaşının iadesi konusunda yaptıkları her görüşmede muhataplarına hatırlatmadı bulunduklarını belirterek Bunu sadece fetö elebaşı için değil 84 kişi hakkında da istediklerini söyledi. Bu hususu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Arjantin'de gündeme getirdiğini belirten Çavuşoğlu, "(Donald) Trump da bu kişinin, özellikle terörist başının iadesiyle ilgili 'bir çalışma yapıyoruz.' dedi. Biz çıkıp, bunu sevinçle karşılayıp ortada falan oynamadık. FETÖ ile ilgili 15 eyalette FBI'ın başlattığı ciddi bir soruşturma var. FBI bize, bugüne kadar elde ettikleri bulgularla 'Amerika’daki karanlık yüzünü görmeye başladık. Hatta New Jersey dahil bazı yerlerde tutuklamalar da başladı' dediler." Dolayısıyla gelişmeler olduğu zaman biz kamuoyuna bilgi veriyoruz.  Burada 'Trump bu sözü söyledi, bundan çok mutluyuz.' gibi bir açıklama yapmadık."Ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum