Müzik sektörü çalışanlarına destek ödemeleri bu ay başlıyor!

Çalıştıkları yerlerin kapanmasıyla birlikte maddi zorluklar içerisinde olan müzik sektörü çalışanları için Kültür ve Turizm Bakanlığı, destek programı başlattı. Toplamda 30 bin 744 müzisyen ve sektör emekçisine destek verilecek.

Müzik sektörü çalışanlarına destek ödemeleri bu ay başlıyor!
Editör: Cihan Kayalı
09 Ocak 2021 - 13:07

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada pandemi döneminde mağduriyet yaşayan müzik sektörü çalışanları için Yunus Emre Enstitüsü, 6 müzik sivil toplum kuruluşu ve 3 müzik meslek grubu ile birlikte bir çalışma yürütüldüğü belirtildi. 16 Aralık 2020'de başlayan ve 25 Aralık 2020'de sona eren başvuru süresince 29 bin 679 müracaat yapıldığı, ilgili sivil toplum kuruluşları ve meslek birliklerinin yoğun çalışmasıyla gerçekleştirilen inceleme sonucu 24 bin 522 başvuru sahibine destek verilmesinin kararlaştırıldığı kaydedilen açıklamada, "Başvurusu onaylanan bu 24 bin 522 kişi 3 bin lira tutarında destek alacak" bilgisi verildi.

DESTEK SAYISI 30 BİNİ AŞTI

Meslek birliklerinin de desteğe dahil edilmesiyle birlikte destek verilecek müzik sektörü çalışanlarının sayısı 30 bine yükseldi. Ödemeler ocak ayı itibariyle hesaplara yatacak. Açıklamada, meslek birliklerince verilecek desteklerin de Bakanlık kaynaklarından karşılanacağı belirtildi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA!

Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Söz konusu programda başvuruların hızlı bir biçimde alınması, tasnif edilmesi ve değerlendirilmesi süreçlerini üstlenen Yunus Emre Enstitüsüne ve projede bizimle iş birliği yapan sivil toplum kuruluşlarımız Popüler Müzik Sanatı Vakfı, Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası, Müzisyenler ve Sanatçılar Federasyonu, Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, Uluslararası Sahne Sanatçıları Federasyonu, Türk Musikisi Federasyonuna ve müzik meslek birliklerine teşekkür ediyoruz.
Çok kısa bir zamanda sonuçlandırdığımız bu destek programının yanı sıra yine Bakanlığımız kaynaklarından karşılanmak üzere, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Müzik Yorumcuları Meslek Birliği, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği kendi üyelerine çağrıda bulunarak ayrı ayrı destek programları geliştirmiştir."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum