Kan sulandırıcı ilaçlar tehlike saçıyor! Prof. Dr. Ateş Kara'dan açıklama!

Prof. Dr. Ateş Kara, korona virüs tedavisinde de kullanılan kan sulandırıcı hapların bilinçsizce kullanımının hayati sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

Kan sulandırıcı ilaçlar tehlike saçıyor! Prof. Dr. Ateş Kara'dan açıklama!
Editör: Cihan Kayalı
11 Ocak 2021 - 12:34

Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, kan sulandırıcı ilaçların korona virüs tedavisinde kullanıldığını belirtti. Bazı kişilerin korona virüsten korunmak için bu ilaçları kullandığını belirten Kara, bu durumun ölümle sonuçlanabileceğini belirtti. Kara, "Bu ilaçlardan elimizde reçetemiz olmadan, doktor önerisi olmadan mutlaka uzak durmamız gerekiyor. Kendi kendimize karar verip kullanabileceğimiz ilaçlar değil bunlar" uyarısını yaptı.

KAN SULANDIRICI İLAÇ VE ÜRÜNLERE TALEP ARTTI!

Kan sulandırıcı ürünlere ve ilaçlara yönelik talep korona virüs salgını süresinde arttı. Durum böyle olunca Sağlık Bakanlığı bu ürün ve ilaçların hastanelerce kolay ulaşılması için çalışma başlattı. Belli bir miktar kan sulandırıcı ürün ve ilacın hastanelere yönlendirildiğini belirten Sağlık Bakanlığı, “Bu durum serbest eczanelerimiz aracılığıyla hastalarımıza sunulan ürünlerin miktarında, zaman zaman azalmaya yol açabilmektedir” açıklamasında bulundu.

KAN SULANDIRICI İLAÇ VE ÜRÜNLER!

Durum böyle olunca binlerce kişi kan sulandırıcı ürünlere yöneldi. Bu da bilinçsizce tüketimi arttırdı. Konu hakkında birçok doktor kan sulandırıcı ürünlerin tehlikeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Uzmanlar bu ürünlerin doktor tavsiyesi dışında kullanımının ölümlere sebebiyet verebileceği konusunda uyarılarda bulanıyor.

"KANAMAYA NEDEN OLABİLİR"

Konu hakkında konuşan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Size tedavi amaçlı verdiğiniz ilacı iki katı alırsanız size zarar verebilir. Bu bakımdan doz ana belirleyici. Bu ilaçları gerekmedikçe asla kullanmamak lazım. Kanamaya da neden olabilirler. Kanı sulandırıyor, akışkanlığını artıyor, amacı bu; ama biraz fazla verirseniz kanamaya neden olabilir. Bu çizgiyi bizim, sizin belirlemeniz mümkün değil. Mutlaka sizi izleyen doktorun önermesi ve önerdiği miktarı önerdiği şekilde almanız gerekir” dedi.

"DOKTOR ÖNERİSİ OLMADAN ASLA KULLANMAMAMIZ GEREKİYOR"

Kara, “Ağrı kesiciyi biz çok rahat kullanıyoruz, bunu bile siz bir tablet yerine 2 tablet alırsanız, almanız gerek süre 6 saatte 1 ise siz 2 saatte bir alırsanız çok ciddi yan etkileri, hatta kayıplara neden olabilecek yan etkileri olabilir. Doktor önerisi olmadan, eczacı arkadaşlara danışıp nasıl kullanılacağından emin olmadan bu ilaçları asla ve asla kullanmamamız gerekir” diye konuştu.

"KAN SULANDIRICI İLAÇLAR GEREK OLMADIĞI ZAMAN KULLANILDIĞINDA FAYDA ETMEZ"

Kara, “Kan sulandırıcıları gerekmediği sürece dışarıdan böyle ilaçları kullanmamız fayda sağlamaz. Bu ilaçları elimizde reçetemiz olmadan, doktor önerisi olmadan herhangi bir şekilde bize ‘şu şekilde kullanın’ denilmeden mutlaka uzak durmamız gerekiyor. Kendi kendimize karar verip kullanabileceğimiz ilaçlar değil bunlar. Bazen bu ilaçların bir de başka ilaçlar ile etkileşmesi vardır. ‘A’ ilacını alıyorsanız belki de sizin kullandığınız kan sulandırıcının etkisi 2 katına çıkacak, belki de yarıya üşecek. Onun için bunu bir sağlık profesyonelinin, bu işi bilen kişinin değerlendirmesi sizin aldığınız başka bir ilaç varsa onunla etkileşir mi, o etkileşim ne tarafa doğru olur, etkiyi azaltacak tarafa mı, azaltmayacak tarafa mı doğru olur bunu mutlaka değerlendirmek gerek. Bazen siz istenmeyen etkileri hemen fark etmezsiniz. Mesela çok hafif mide kanaması yapar, çok hafiftir fark etmezsiniz, midenizde bağırsağınızda. Ama öyle bir düzeye gelir ki, kan seviyeniz öyle bir düşer ki sizin herhangi bir sağlık kuruluşunda tedavi olabilme şansınız kalmaz. O nedenle de tüm ilaçları doktor önerisi olmadan kullanmayalım, bir eczacı arkadaşımızdan nasıl kullanılacağı konusunda destek alıp kullanalım.” 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum