Saadet Partisi AK Parti ile ittifaka nasıl bakıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ü ziyaretinin ardından gözler Saadet Partisi'ne çevrildi. Kulisiler tabanın ittifaka sıcak baktığını ancak yönetimin bu ittifaka karşı olduğunu konuşuyor.

Saadet Partisi AK Parti ile ittifaka nasıl bakıyor?
Editör: Cihan Kayalı
11 Ocak 2021 - 12:17
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, yaşananları ve Saadet Partisi yönetiminin düşüncelerini köşesine taşıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Asiltürk'e yaptığı ziyaretin Saadet Partisi içerisinde hareketlenmeyi arttırdığını belirten Selvi, "Saadet Partisi’nde genel başkan Temel Karamollaoğlu ve onun etrafındaki bir grup, AK Parti ile ittifaka karşı. Zaten ittifakla ilgili haberlere en sert tepkiyi onlar gösteriyor" dedi. İttifak konusunda yönetimin tabanı frenlediğini belirten Selvi, "Amaçları AK Parti ile bir ittifak ihtimali olsa dahi onu engellemek. Ama bu denli telaş etmelerinin nedenini anlayamıyorum. Çünkü resmi bir ittifak görüşmesi yok" ifadelerini kullandı.

"SAADET PARTİSİ'NE İKİ MESAJ"

Selvi, şöyle devam etti:
"Cumhurbaşkanı Erdoğan ziyaretle ilgili olarak, 'Oğuzhan Asiltürk geçmişte beraber olduğumuz, benim bir büyüğümdür. Benim bu ziyaretim hem bir nezaket, hem de bu ittifak meselesinde bir seçim ittifakı mı olur geleceğe yönelik, biz terörle mücadele verirken her türlü desteğin bizim yanımızda olması lazım. Biz yalnızlığı hissetmememiz lazım' dedi. 

Erdoğan’ın konuşmasında iki mesaj öne çıkıyor:

1- Saadet Partisi’yle seçim ittifakı.

2- Saadet Partisi’nin desteğinin terörle mücadele veren AK Parti iktidarından yana mı olacağı, yoksa terörle mücadeleye karşı çıkanların safında mı olacağı.
Saadet Partisi’nde, 'Erdoğan bizi bir tavır almaya zorluyor' diye düşünenler var."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum