İlber Ortaylı'dan Şaşırtan Açıklama: "Çanakkale Geçilmez' Lafını Diyen Biz Değiliz"

Tarihçi Profesör Doktor İlber Ortaylı, "Çanakkale Geçilmez' lafını diyen biz değiliz. İngiliz Harp Kabinesi buna karar verdi, 'Gelibolu ve Dardanel' geçilmez dendi." ifadelerini kullandı.

İlber Ortaylı'dan Şaşırtan Açıklama: "Çanakkale Geçilmez' Lafını Diyen Biz Değiliz"
Editör: Haberra
04 Mart 2019 - 18:18

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kongre ve sergi Sarayı'nda düzenlenen Çanakkale Zaferi Konferansı'na katılan İlber Ortaylı Mersin'de olmaktan gurur duyduğunu söyledi. Ortaylı açıklamasının devamında 18 Marttaki Çanakkale deniz zaferi ne değinerek düşman donanmasının Gelibolu’dan geçerek İstanbul'a gelip işi bitirmeye hedeflediğini anlattı.

Ortaylı, o gece Nusret Mayın gemisi tarafından mayın döşendiğini hatırlatarak sözlerine Şöyle devam etti:
"Savunma bizim işimiz. Alman generaller Türk ordusunun başında bir bela. Bunların bazıları daha akıllıca adamlardır. Yabancı orduların komutanlarına orduyu teslim etmek çok akıllı bir iş değildir. Ön tarafta Fransızlar, 'Efendim biz kıyıları, Geliboluyu döveriz, siz ilerlersiniz, karaya da siz çıkarsınız.'  dediler. Bayıldılar buna ama iş öyle olmadı. Fransız donanması çok ağır kayıplar verdi. 3 gemi tamamen saf dışı kaldı. Elizabeth bile yara alıp çekilmek zorunda kaldı. Dolayısıyla 'Çanakkale Geçilmez' lafı oradan kaldı. Çanakkale Geçilmez'  lafını diyen biz değiliz. İngiliz Harp Kabinesi buna karar verdi, 'Gelibolu ve Dardanel' geçilmez dendi."

YORUMLAR

  • 0 Yorum