İki Nükleer Güçten Savaş Çığlıkları! Uçaklar Düşürüldü

Dünya bugün bir buçuk milyar insanın yaşadığı bölgeyi konuşuyor. Pakistan ve Hindistan arasında başlayan gerginlik hava sahasını ihlal ve uçak düşürme haberleri ile dünya gündemine oturdu.

İki Nükleer Güçten Savaş Çığlıkları! Uçaklar Düşürüldü
Editör: Haberra
27 Şubat 2019 - 08:15

Yaklaşık 200 milyon kişinin yaşadığı Pakistan ve 1.3 milyarı Aşkın nüfusa sahip olan Hindistan arasında gerginlik giderek tırmanıyor.
Hindistan uçakları 48 yıl aradan sonra düğün Pakistan topraklarına bomba attı. Bugün İslamabad yönetimi hava sağlığına giren iki Hindistan Savaş uçağını düşürdüğünü açıkladı. Yapılan açıklamada uçaklardan birini tartışmalı bölge keşmir'in Hindistan tarafına diğerinin ise kendi taraflarına düştüğünü belirten yetkililer bir pilotun ele geçirildiğine dikkat çekti. Keşmir'in Hindistan tarafında bulunan yetkililere uçağın düşmesi sonucunda 2 pilot ve bir sivilin öldüğünü söyledi.
Hindistan medyasında yer alan son dakika haberlerinde ise Hint ordusunun bir Pakistan Savaş uçağını düşürdüğünü duyurdu
Son gelişmeleri canlı blogla an be an aktarıyoruz:
10.52: Pakistan askeri sözcüsü, "Hindistan'la krizi tırmandırmayı ve bölgeyi savaşa sürüklemeyi istemiyoruz" dedi. İki Hindistanlı pilotun ellerinde olduğunu da söyledi.
10.15: Pakistan'da da çok sayıda kentte havaalanları kapatılarak sivil uçuşlar durduruldu.
10.10: Hindistan Hava Kuvvetleri, Keşmir akınlarındaki 4 havalimanının kapandığını duyurdu.
09.53: Taliban, iki ülke arasındaki çatışmaların Afganistan'daki barış sürecini etkileyeceğini vurgulayarak, özellikle Hindistan'a gerilimi düşürme çağrısında bulundu. 
ABD ve Taliban, Afganistan'da 17 yıldır süren savaşı bitirmek için Katar'da görüşmeler sürdürüyor.
09.50: Hindistan basınında yer alan haberlere göre, Hindistan hava sahasını  ihlal eden Pakistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 savaş uçağı, Cammu Keşmir'in  Novşera bölgesinde, Hindistan'ın açtığı misilleme ateşinde düşürüldü.
09.31: Pakistan, Hindistan'la gerilimi tırmandırmak istemediğini ancak mecbur kalması durumunda her şeye hazırlıklı olduğunu açıkladı.
09.27: Pakistan ordusu, hava sahalarına giren iki Hint savaş uçağının vurulduğunu ve birinin düştüğünü bildirdi.
09.11: Pakistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 tipi üç savaş uçağının sabah saatlerinde Hindistan hava sahasına girdiği ve Hint uçaklarının önleme yaptığı duyuruldu.
09.05: Hindistan Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağının Cammu Keşmir bölgesinde düştüğü bildirildi.
Kaynak: Milliyet


YORUMLAR

  • 0 Yorum