Gözde Ani Işık Parlamaları Körlük Belirtisi mi?

Damar ve sinirlerin oluşturduğu retina, aynı zamanda gözün ışığı algılayan kısmıdır. Retina da görülebilen rahatsızlıklar, görme kayıpları ile sonuçlanabiliyor. Bu konuda vatandaşlara uyarılarda bulunan uzmanlar ise görme ile ilgili problemler fark edildiği anda bir uzmana başvurularak tedaviye başlanmasının önemine vurgu yapıyor.

Gözde Ani Işık Parlamaları Körlük Belirtisi mi?
Editör: Haberra
05 Kasım 2018 - 12:36

Damar ve sinirlerin oluşturduğu retina, aynı zamanda gözün ışığı algılayan kısmıdır. Retina da görülebilen rahatsızlıklar, görme kayıpları ile sonuçlanabiliyor. Bu konuda vatandaşlara uyarılarda bulunan uzmanlar ise görme ile ilgili problemler fark edildiği anda bir uzmana başvurularak tedaviye başlanmasının önemine vurgu yapıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Muzaffer Öztürk, retina bölgesinde oluşabilecek rahatsızlıklar ve tedavileri ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Görme hücrelerinden meydana gelen bir ağ tabakası olan retina, göz küresinin arka duvarını duvar kağıdı gibi kaplamaktadır. Bu yüzden retina bölgesinde yaşanabilecek rahatsızlıklar direkt olarak görmemizi tehdit etmektedir. İnsan yaşamında en önemli hususlardan birisi şüphesiz görmektir. Retina bölgesinde kendiliğinden ya da sistemik rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların derhal tedavi edilmesi çok önemlidir.

Retinada Ayrılma

Genellikle retinanın ince yapıya sahip olmasından kaynaklanan retina yırtıklarına en fazla yüksek dereceli miyop gözlerde rastlanmaktadır. Retinada meydana gelen yırtık derhal tedavi edilmediği takdirde göz içi sıvısı retina bölgesindeki yırtıktan retinanın altına ilerleyerek retinada ayrılmaya neden olur. Tıpta retina dekolmanı olarak adlandırılan bu rahatsızlık körlüğe yol açabilmektedir.

Sarı Nokta

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu, halk arasında sarı nokta olarak adlandırılmaktadır. En sık rastlanan yaş grupları ise 70-80’li yaşlardır. Ancak genetik yatkınlık varsa 45-50 yaşından itibaren görülebilmektedir. Sarı nokta rahatsızlığında hasta, etraftaki her şeyi görse de orta noktayı, mesela bir insanın yüzünü eğri, bulanık, çarpık veya kırık görebilmektedir.

Körlük Vakası

Retinayı en fazla etkileyen sistemik rahatsızlık diyabet hastalığıdır. Diyabet, aynı zamanda ülkemizdeki körlük vakalarının başını çeken nedendir. Diyabet, göz damarlarını doğal olarak retinayı bozmaktadır. Bu yüzden de gözde kalıcı hasarlara yol açabilir. Retina bölgesinde kan dolaşımı bozulduğu zaman vücut kendi kendine yeni damarlar oluştursa da bu damarların sağlıklı olduğu söylenemez.

Ani Görme Kayıpları

Retina bölgesinde oluşan en önemli rahatsızlıklar arasında damar tıkanıklığı da yer almaktadır. Damar tıkanıklığının ana nedenleri ise hipertansiyon ve damar sertliğine sebep olan etkenlerdir. Erken teşhis edildiği takdirde göz için ilaç enjeksiyonları ve lazer ile tedavi edilmektedir.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum