Bilim Kurulu üyesi Taşova, "Rahatlama 2022 yılında"

2020 yılından kurtulmanın sevinciyle 2021 yılını ülke olarak çok sevdik. Ancak açıklamalar 2021 yılının da bir nebze 2020 yılı gibi devam edeceğini gösteriyor. Umutlar 2022 yılına kaldı. Prof. Dr. Yeşim Taşova, 2022 yılında toplum olarak rahatlayacağımızı söyledi.

Bilim Kurulu üyesi Taşova, "Rahatlama 2022 yılında"
Editör: Cihan Kayalı
19 Ocak 2021 - 12:48
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, aşılama çalışmalarının iyi gittiğini bu hızla giderse 2022 yılında korona virüs konusunda ciddi bir rahatlamanın yaşanabileceğini belirtti. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, “‘Pandeminin sonu ne zaman gelecek? sorusunun yanıtı olarak toplumun yüzde 60 ile 70’inin geçirmesi ya da aşı olması gerekiyordu. Dolayısıyla bütün pandemilere göre bunda daha şanslıyız, aşıyı daha hızlı elde ettik” ifadelerini kullandı.

"ŞİŞKİNLİK, KIZARIKLIK VE AĞRI OLABİLİR"

Aşının yan etkisi konusunda açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Yeşim Taşova, “Aşı olan kişileri 15 ila 30 dakika kadar bekletiyoruz. Bir kere herkeste aşırı duyarlılık reaksiyonu tehlikesi olabilir. Bu en ufak yapılan tetanos aşısından tutun hepsi için geçerlidir. Bunun dışında genellikle olan lokal belirtilerdir. Aşı yerinde şişlik, kızarıklık, ağrı olabilir. Ağız kuruluğu, metalik tat, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrısı olabilir. Bunlar hafif yan etkilerdir. Çok fazla olursa aspirin değil, parasetamol tablet alabilirler. Kendilerini daha rahatsız hissediyorlarsa bir sağlık kuruluşuna başvurmaları yararlı olur” diye konuştu.

"ANTİKORTLAR 5 İLE 8 AY ARASINDA VÜCUTTA KALIYOR"

Korona virüs aşısının antikorlarının vücutta 5 ile 8 ay arasında kaldığını belirten Prof. Dr. Taşova, “6 ay ortalama bir süre olarak belirliyoruz. Ondan sonraki aşamada yine ne kadar koruyacağını çalışmalarla göreceğiz. Buradaki en önemli olay antikor seviyesi düştüğü zaman, tekrar antikor seviyesinin yükselip yükselmediğine bakılması lazım. Ayrıca tıpkı grip aşısı gibi tekrar aşı olunması gerekecek mi onun izlenmesi gerekiyor. Ve bu tekrar aşı ne zaman yapılacak? Örneğin grip aşısı çok hızlı mutasyon olduğu için yılda bir yapılıyor. Bunda daha az mutasyon oluyor. Belki bunu 2 yılda bir yapacağız. Ama dediğim gibi bunları daha sonra hep beraber değerlendireceğiz” dedi.

ANTİKORLARIN KALICILIK SÜRECİ ÖNEMLİ

Aşılarda önemli olanın antikor oranı olduğunu belirten Prof. Dr. Taşova, şöyle konuştu: “Eğer bunlar ortadan yok oluyorsa tekrar enfekte olacaksınız. Ya da olan antikorlara rağmen tekrar enfekte olacaksınız ama daha hafif geçirebilirsiniz, çok az da olsa ağır geçirebilirsiniz. Bunları zaman içerisinde biriken verilerle birlikte göreceğiz. Aşılama uygun bir şekilde böyle devam ederse hepimiz bu yılın haziran ayından sonra rahatlarız. Ama tabi ki bu maskeleri atacağımız, kapalı ortamda bulunacağımız anlamına gelmiyor. 2021 yılının sonuna doğru, 2022’de muhtemelen daha da rahat olacağız. Çünkü aşı çalışmalarının sonuçları da ortaya çıkmış olacak. Bu anlamda daha yolumuz var ama önemli bir kısmı umarım atlatacağız.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum