Twitter, Periscope ve Pinterest'e reklam yasağı başladı!

Türkiye'ye temsilci atamayan Twitter, Periscope ve Pinterest'e reklam yasağı uygulanmasına karar verildi.

Twitter, Periscope ve Pinterest'e reklam yasağı başladı!
Editör: Cihan Kayalı
19 Ocak 2021 - 12:01
Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Twitter, Periscope ve Pinperest sosyal medya platformlarına Türkiye'de vergi mükellefi olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından reklam verilmesinin yasaklanmasına, bu kapsamda ilgili sosyal ağ sağlayıcılarına reklam verilmesi amacına yönelik olarak yeni sözleşme kurulamayacağına ve buna ilişkin para transferi yapılamayacağına karar verildi.

YASANIN 3'NCÜ AŞAMASI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ!

7253 sayılı yasa gereği Türkiye'ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketlerinin, artık Türkiye'den reklam alamayacağına ilişkin Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan açıklamalarda bulundu. Sayan, Yaay ve Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, 1 Ekim 2020'de yürürlüğe giren yasanın 3'ncü aşaması olan reklam yasağının, Resmi Gazete'de yayımlandığını belirterek, "7253 sayılı yasa gereği Türkiye'ye resmi temsilci atamayan yurt dışı kaynaklı sosyal medya şirketleri, artık ülkemizden reklam alamayacak" ifadelerini kullandı.

REKLAM VEREN ŞİRKETLERE CEZA KESİLECEK

Yasakları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Vergi Denetim Kurulu ve ilgili tüm kamu kurumlarının hassasiyetle denetleyeceğini vurgulayan Sayan, ayrıca reklam veren şirketlere de ceza kesileceğini bildirdi.

TEMSİLCİ ATAYAN ŞİRKETLERE BAKANDAN TEŞEKKÜR!

Temsilci atayan şirketlere teşekkür eden Sayan, şunları kaydetti: "Hiçbir vatandaşımızın ülkemizde sağlanan hizmetlerden mahrum kalmasını istemiyoruz. Lakin milletimizin verilerini, gizliliğini ve haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlıyız. Dileriz ki hala temsilcisini bildirmeyen Twitter ve Pinterest de ivedilikle gerekli adımları atarlar. Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağların bant genişliğinin daraltılması en son istediğimiz yol. Dijital faşizm ve kural tanımazlığın Türkiye'de hakim olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Taciz, istismar, iftira ve hak ihlalleri bir özgürlük değil, suçtur. Hiç kimsenin bu ve benzeri suçları özgürlük kisvesi altında işlemesine asla müsaade etmeyeceğiz."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum