Youtube'de İzleyip Ameliyat Yapıyorlar!

Uzmanlar tarafından yapılan uyarılarda obezite cerrahisinde deneyimli olmayan bazı doktorların Youtube üzerinden videolar izleyerek ameliyatlara girdikleri konusunda şok yaratan açıklamalar gerçekleştirildi.

Youtube'de İzleyip Ameliyat Yapıyorlar!
Editör: Haberra
22 Aralık 2018 - 12:06

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Prof. Dr. Ahmet Tekin son zamanlarda pek çok doktor tarafından uygulanan obezite cerrahisi hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Obezite günümüzde ciddi bir sorun haline gelmişken bu konuda cerrahi yöntemler gündeme gelmeye başladı. İhtiyaçların artması ile birlikte son dönemlerde yeteri kadar deneyimi olmayan,  saha önce ameliyata girmemiş olan hekimlerin operasyonu gerçekleştirmeye çalıştıkları öğrenildi. 

Obezite cerrahisi çeşitli riskleri içerisinde barındırdığı için mutlaka uzman ve alanında deneyimli olan doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Genel Müdür tarafından yapılan açıklamalar sonrasında 'Son zamanlarda deneyimsiz ameliyatlar gerçekleştirildiğini görüyorum. Buna canlı olarak şahit oldum. 3 5 defa youtube üzerinden video izleyip ameliyata giriyorlar. Sonucunda pek çok ölümcül vakayla karşılaşıyoruz' ifadelerini kullanması dikkat çekti. 

'OBEZİTE TEDAVİLERİ KOMBİNE BİR SÜREÇTİR'

Günümüzde obezite cerrahi hakkında son derece ciddi sorunların olduğu ortaya kondu. Deneyimsiz hekimler tarafından yapılan işlemlerde çoğu hastanın yaşam tarzı, yaşı ve hastaların özel durumları göz ardı edilmektedir. Obezite cerrahisinde yaşanan artış ciddi sorunları da beraberinde getirmektedir. Sorunları ameliyatsız çözmek doktorların en önce tercih etmeleri gereken yöntemler arasında olmalıdır. 

Youtube üzerinden gerçekleştirilen obezite ameliyatlarını dizi izler gibi birkaç defa üst üste izleyerek bu süreçte ameliyata giren doktorların olduğu öğrenildi. Obezite tedavisi kombine bir sistem olduğu için deneyimli ve süreci sonuna kadar takip edecek doktorların tercih edilmesi sağlık açısından son derece önemlidir. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum