Soner Şef: "Türk mutfağı dünyada ilk 10'da bile değil"

MasterChef yarışmasında jüri üyeliği yapan Somer Sivrioğlu'ndan ilginç bir çıkış geldi. Soner Şef, Türk mutfağının ilk 10'da dahi olmadığını söyledi.

Soner Şef: "Türk mutfağı dünyada ilk 10'da bile değil"
Editör: Cihan Kayalı
02 Ocak 2021 - 14:56
MasterChef programının jürilerinden birisi olan Soner Şef, katıldığı bir Youtube programında Türk mutfağı hakkında konuştu. Türk mutfağının dünya mutfakları arasında ilk üçte yer aldığı iddialarına cevap veren Somer Sivrioğlu (Somer Şef), bunun doğru olmadığını söyledi. Türk mutfağının pazarlama sorunu yaşadığını belirten Somer Şef, bu yüzden Türk mutfağının dünyada mutfakları arasında ilk 10'da dahi gösterilmediğini belirtti.

"TÜRK MUTFAĞI İLK 3'TE DEĞİL"

NeyseNe kanalının Loş Sohbet programına katılan ünlü mutfak şefi Somer Sivrioğlu, "Türk mutfağı dünyanın en iyi üç mutfağından biri” iddiasına karşı çıktı. Türk mutfağının dünyada saygı gören bir mutfak olmadığını ve bunun büyük oranda pazarlama eksiğinden kaynaklandığını söyledi. “Bizim aşçılardan çıktı herhalde ‘Türk mutfağı dünyanın en iyi 3 mutfağından biridir. Ben şöyle soruyorum 1. kim? Ve sıralamayı kim yaptı? Yok böyle bir şey" diyen Sivrioğlu “Peki saygı gören bir mutfak mı?” sorusuna ise “Dünyada hiç değil. Türk mutfağı ilk 10’da sayılmaz” yanıtını verdi.

"TÜRK MUTFAĞINI YÜZDE 90 PAZARLAMA EKSİKLİĞİ VAR"

Somer Sivrioğlu, "Bu durumun nedeni yüzde 90 pazarlama eksikliği. Ama çok egosantrik bir yaklaşımımız var. Dünyada öğrenmediğim çok az mutfak kaldı. Hala öğreniyorum. Ama bir tek Türkiye’de ‘dünya mutfağı’ ve ‘Türk mutfağı’ diye iki mutfak var. Mesela bir şef ‘Ben dünya mutfağı üzerine çalışıyorum’ diyor. Ben de ‘Başka hangi mutfaklar var?’ diyorum. Bildiğim kadarıyla çok kısıtlı bir Mars mutfağı var” ifadelerini kullandı.

ANATOLİA: ADVENTURES İN TURKISH COOKİNG

Sivrioğlu “Bu milliyetçiliğin şekillendirdiği bir şey galiba?" sorusunu ise şöyle cevapladı: “Kesinlikle. Türk mutfağı ve dünya mutfağı, yok öyle bir şey.” Türkiye'nin ardından Avustralya'da da restoran işletmeciliği yapan Sivrioğlu, geçmişten günümüze, en iyi restoran, en iyi et ve en iyi lezzet ödülü gibi çok dalda ödül sahibi oldu. "Anatolia: Adventures in Turkish Cooking" isimli bir kitabı da bulunan Sivrioğlu alanında takip edilen isimlerden biri. Masterchef Türkiye programında Danilo Zanna ve Mehmet Yalçınkaya ile birlikte jüri üyeliği yapmasıyla daha çok tanındı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum