Son Dakika! Türk Deprem Uzmanından Çanakkale Depremiyle İlgili Flaş Uyarı

Çanakkale Ayvacık açıklarında 5.0 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa bilimleri Araştırma Merkezi başkanı Profesör Doktor Şükrü Ersoy çok önemli açıklamalarda bulundu. Ersoy yaptığı açıklamada, "Müstakil bir deprem olmasını umuyoruz. Paniklemesinler, dikkatli olmalarında fayda var" dedi. Ersoy aynı zamanda olası artçı depremlere karşı vatandaşların yarım saat bir saat kadar dışarıda beklemelerini istedi.

Son Dakika! Türk Deprem Uzmanından Çanakkale Depremiyle İlgili Flaş Uyarı
Editör: Haberra
20 Şubat 2019 - 23:17

Prof. Dr. Şükrü Ersoy yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“5.3 büyüklüğündeki deprem yer kabuğunu kırabilecek deprem. Umarım hasar yoktur, daha çok taze çünkü.. Bundan sonraki artçı depremler izlememiz gerekiyor. Müstakil bir deprem olmasını umuyoruz. 

NEDEN HER YERDE HİSSEDİLDİ?

Büyük ihtimal sığ bir depremdir. Çevreye olduğu gibi yayılamıyor. Henüz bilgilere sahip değilim ama böyle olduğunu düşünüyorum.

ARTÇI GETİRECEK Mİ?

Şöyle öneride bulunmak istiyorum. Bu depremlerde balkondan atlıyor vatandaşlar... Ben hep şunu tavsiye ediyorum. Hep derim ki hava yağışlı değilse biraz yarım dışarda olmak gerekir. Deprem olursa bundan kaçmış olurlar.”

ERCAN: 1 AYDIR AÇIKLAMA YAPIYORUM

Deprem uzmanı Ahmet Ercan ise depremle ilgili şunları ifade etti:
"Burada 1-2 yıl önce büyük bir depremimiz olmuştu. Denize doğru bir yürüme var. Orada tuzla jeotermal yerde de kendini gösteriyor. Bu Edremit kırığı Bababurnu'ndan doğru Bozcaada'nın altından uzanıyor. Daha bir saat önce bir basın mensubu aramıştı. Ne olacak demişti bu depremler. Bende birkaç güne kadar deprem bekleniyor demiştim. Yaklaşık 1 aydır açıklama yapıyorum. 2019 yılı bir deprem yılı olacak Türkiye için. Anadaolu yarımadası için. 2019 ve 2025'i yoğun depremle geçirecekmişiz gibi görünüyor. Hemen hemen her yerden depremler vuruyor. Özellikle Çanakkale'de yoğunlaşma var.  Ayvacık'ta olan deprem hem  anadolu kırıklarından etkilenen hem de Marmara'dan etkilendi. Bu etkinin arkasından daha büyük deprem gelir ya da gelmez bilemiyoruz. İstanbul içinde 1200 kilometre çaplı alanda sarsıntı hissedildi. Vatandaşlarımızın korkması normal ama paniklemesin engellememiz gerekiyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum