Son Dakika... Macron'un Skandal Açıklamasına Türkiye'den Sert Tepki!

Cumhurbaşkanlığından, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Sözde Ermeni Soykırımı Anma Günü ilanına, sert tepki geldi.

Son Dakika... Macron'un Skandal Açıklamasına Türkiye'den Sert Tepki!
Editör: Haberra
06 Şubat 2019 - 09:29

Konu hakkında açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 24 Nisan'ı sözde Ermeni Soykırımını Anma Günü olarak ilan eden açıklamasını şiddetle kınıyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim kalın Fransa Cumhurbaşkanı macron Sözde Ermeni Soykırımı anma günü ilanına ilişkin yaptığı açıklamada sert tepki gösterdi. 

İbrahim kalın, "Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 24 Nisan'ı sözde Ermeni Soykırımını Anma Günü olarak ilan eden açıklamasını şiddetle kınıyoruz."  diyerek ifadesinin devamında;

"Sözde Ermeni soykırımı iddiaları hiçbir hukuki temeli olmayan, tarihi gerçeklere aykırı, siyasi bir yalandır. Türkiye açısından hiçbir hükmü yoktur.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 2005 yılında tarihi gerçeklerin aydınlatılması için yaptığı Ortak Tarih Komisyonu kurulması çağrısından kaçanlar,  tarihi olayları manipüle etmeye çalışmaktadırlar."

"Hiç kimse Türkiye'yi işlemediği bir suçtan dolayı itham edemez ve tarihimize leke süremez. Ülkesinde siyasi sorunlar yaşayan Sayın Macron'un günü kurtarma gayretiyle tarihi hadiseleri politik malzeme haline getirmesini kınıyor ve reddediyoruz. Acıları yarıştırmak ve siyasi malzeme konusu yapmak siyasi ve ahlaki bir cürümdür. Türkiye, Birinci Dünya Savaşı'nda yaşanan hadiseleri ortak acı ve adil hafıza yaklaşımıyla aydınlatmak için her türlü iyi niyetli çabaya destek olmaya devam edecektir." Dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum