Son Dakika! İçişleri Bakanı Soylu'dan Çok Önemli Açıklama: Lütfen Bütün Anne Babalar Bu Aplikasyonu İndirsin

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir son dakika açıklaması yaparak, “Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirebilmeleri için ‘Uyuma’ isimli bir aplikasyon yaptık. Şu ana kadar 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve 2 bin 405 ihbar yapıldı. Lütfen her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin” dedi.

Son Dakika! İçişleri Bakanı Soylu'dan Çok Önemli Açıklama: Lütfen Bütün Anne Babalar Bu Aplikasyonu İndirsin
Editör: Haberra
11 Ocak 2019 - 07:52

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Sporla Kal Güvende Kal Projesi”yle Ilgili düzenlenen etkinlikte uyuşturucuyla mücadeleye 2019'da çok daha üst noktaya taşımanın önemine dikkat Çekerek,  “Tedbir aldık, sonuç aldık ama uyuşturucu meselesi boş bırakmaya gelmez. Uyuşturucu konusunda her birimizin panik halinde olması lazım” dedi. Bakan Soylu açıklamasının devamında “Narko-rehber” ve “Narko-tır” gibi projelerle Önemli eğitim faaliyetleri yürüttüklerini anımsattı.

Soylu dünya genelinde uyuşturucu arzında büyük bir artış olduğuna dikkat çekerek uyuşturucunun coğrafi konumu itibariyle Türkiye'de üzerinden doğu ve batı arasında transfer edildiğini söyledi. Soylu açıklamasının devamında 2018 Avrupa uyuşturucu raporuna göre Avrupa Birliği erken uyarı sistemine dahil sentetik uyuşturucu madde sayısının 670 olduğunu belirtirken bunların yüzde yetmişi nin son 5 yıl içerisinde listeye dahil edildiğini hatırlattı.
Soylu açıklamasının devamında; “’Uyuma’ isimli bir aplikasyon yaptık” “Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirebilmeleri için ‘Uyuma’ isimli bir aplikasyon yaptık” Diyerek, “Şu ana kadar 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve 2 bin 405 ihbar yapıldı. Henüz bu bir başlangıç ama sayı halen çok az. Lütfen her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin. Bildirdiği andan itibaren çok kısa süre içerisinde emniyet görevlilerimiz olay yerinde olmaktadır. Gördüğü şüpheli durumları mutlaka bu uygulama üzerinden bize bildirsin” açıklamasında bulundu.

“UYUŞTURUCU KONUSUNDA HER BİRİMİZİN PANİK HALİNDE OLMASI LAZIM”

Bakan Soylu uyuşturucu terörü ile karşı karşıya olunduğunu ve buna karşı topyekün mücadele ortaya koyduklarını belirterek;
“Uyuşturucu konusunda her birimizin panik halinde olması lazım. Narkolog Projesi ortaya koyduk. Son 6 ayda 7 bine yakın uyuşturucu kullanan insanla yüz yüze anket gerçekleştirdik. Maalesef uyuşturucunun kullanım alanları sıralamasında ilk sırayı yüzde 40,7 ile insanların kendi evleri alıyor. İkinci yer yüzde 24,6 ile metruk binalar.” Gençlere de uyarılarda bulunan Soylu, “En kıymetlimiz sizlersiniz. Onun için genç nüfusumuzu bizim bir avantajımız değil, bu melanetlerle karşı karşıya bırakıp dezavantajımız haline getirmeye sizler de fırsat vermeyin” şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum