Son Dakika! Adalet Bakanı Gül'den İtiraz Açıklaması

2019 yerel seçimlerinin sonuçlarına ilişkin yapılan itirazlar hakkında değerlendirmede bulunan adalet bakanı Abdülhamit Gül, "Her seçimde bir itiraz usulü vardır. Bu süreç sonunda da daha fazla bağıran, daha fazla farklı yollara tevessül eden değil haklı olan kazanacaktır. Yüksek Seçim Kurulu son otoritedir" ifadelerini kullandı.

Son Dakika! Adalet Bakanı Gül'den İtiraz Açıklaması
Editör: Haberra
05 Nisan 2019 - 09:55

Adalet bakanı Abdülhamit Gül 31 Mart mahalli idareler genel seçimleri sonuçlarına yapılan itirazlara ilişkin yaptığı açıklamada,  "Bu süreç sonunda daha fazla bağıran, daha fazla farklı yollara tevessül eden değil, haklı olan elbette kazanacaktır. Bunun tescilini de YSK yapacaktır. YSK, Türkiye'de bu konuda son otoritedir." dedi.  
Bazı programlara katılmak için Sivas'a gelen adalet bakanı Abdülhamit Gül, AK Parti il başkanlığını yaptığı Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 31 Mart mahalli idareler genel seçimleri ile ilgili yaptığı değerlendirmede seçimlerde milletin sandığına gittiğini söyleyen Abdülhamit Gül itiraz süreci nin doğal şekilde devam ettiğini ifade etti. 
Abdülhamit Gül seçimlerini Türkiye için hayırlı olmasını dileyerek AK Parti'nin millet iradesini Merkezi almış Millet iradesi ile yolculuk yapan ve milletin iradesinden başka hiçbir güç tanımayan siyasi bir hareket olduğunu dile getirdi. Göreve başlayacak olan bütün belediye başkanlarına Meclis Üyeleri ve muhtarlar başarılar dileyen Gül, "Türkiye çok güçlü seçim tecrübesi olan bir ülkedir. Demokrasisi güçlü bir ülkedir ve seçim tecrübesiyle birlikte büyük bir olgunlukta seçimleri gerçekleştirmiştir." ifadelerini kullandı. 

'TESPİT EDİLMESİNİ HEPİMİZ İSTEMEKTEYİZ'

Adalet bakanı Abdülhamit Gül açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı;

"Şu anda her seçimden sonra olduğu gibi seçim sonrasında baki olan itirazlar gerçekleştirilmektedir. Elbette seçimlere yönelik itirazlar tüm partilerce yapılmaktadır. Bu, anayasal ve yasal bir haktır. Siyasi partiler itirazlarını ilçe seçim kurullarına, il seçim kurullarına ve nihai olarak Yüksek Seçim Kuruluna yapabilmektedir. Türkiye'de bu itiraz yolları açıktır. Kim bir usulsüzlük, kim bu konuda eksik, hatalı işlem olduğunu tespit ederse bunu itiraz yoluyla ileri sürebilmekte ve bunlar değerlendirilerek tespit edilmekte ve sonuca bağlanmaktadır. Tüm ilgililerin, siyasi partilerin bu sürece saygılı olması gerekmektedir. Türkiye, seçim mevzuatını Anayasaya göre Yüksek Seçim Kurulu denetiminde gerçekleştirmektedir. YSK da nihai kararı verecektir. Herkesin nihai kararı verinceye kadar itirazlarını yapma, hukuki haklarını kullanma elbette yetkisi vardır. Tüm siyasi partiler de bunu yapmaktadır. İtirazlar neticesinde şu parti ya da bu parti değil, vatandaşın iradesi ne yöndeyse o tecelli etmektedir. Burada bizim de duruşumuz vatandaşın hangi iradesi ne şekilde tecelli ettiyse ortaya çıkmasıdır. Burada bir parti lehine değil, milletimizin tercihi lehinedir. Bir usulsüzlük, haksızlık varsa onun tespit edilmesini hepimiz istemekteyiz."
"Her seçimde bir itiraz usulü ve mekanizması vardır. Seçim kurulları da nihai karara bağlar. Dolayısıyla bu süreç sonunda da daha fazla bağıran, daha fazla farklı yollara tevessül eden değil, haklı olan elbette kazanacaktır. Bunun tescilini de YSK yapacaktır. YSK, Türkiye'de bu konuda son otoritedir. Hepimiz bu süreci saygılı bir şekilde bekleyip itirazlarımızı yapıp bu konuda A partisi, B partisi değil, milletimizin tercihi ne yöndeyse onun tescilli olmasını beklemeliyiz. Süreç de bu yönde işliyor. Demokrasiye saygı bu sürece saygıyı da gerektirmektedir. Herkes, tüm adaylar, tüm siyasi partiler bu sürece saygılı bir şekilde, demokrasiye saygılı bir şekilde süreci takip etmekte, soğukkanlı bir şekilde izlemesi ve sonucu beklemesi gerekmektedir. Kim kazanırsa da elbette herkes tebrik edecektir. Demokrasi budur, demokrasi milletin tercihinin yansımadır. Tüm bu süreçler sandık kurulundan ilçe, il seçim kurulu, YSK'ye kadar ve siyasi partilerin de denetiminde olmaktadır. Son sözü de YSK verecektir. Seçimler hayırlı olsun, milletimiz her şeyin en doğrusuna her zaman karar verir. Bu seçimlerde de yine karar vermiştir."

YORUMLAR

  • 0 Yorum