Rusya'nın korona virüs aşısı Türkiye'de üretilecek!

Rusya'nın Sputnik-V isimli korona virüs aşısının Türkiye'de üretilmesi için iki ülke anlaştı. Rusya'dan aşı için gelecek cihazların artından üretime başlanacak.

Rusya'nın korona virüs aşısı Türkiye'de üretilecek!
Editör: Cihan Kayalı
23 Ocak 2021 - 16:14
Sputnik-V isimli korona virüs aşısının üretimi arttırmak için Rusya, birçok ülke ile anlaştı. Rusya'nın anlaştığı ülkeler arasında Türkiye de yer aldı. Anlaşmaya göre Rusya'dan gönderilecek teknoloji transferinin ardından Türk ilaç şirketleri Sputnik-V aşısının üretimine başlayacak.

RUSYA, TÜRK İLAÇ DEVİ İLE ANLAŞTI!

Sputnik-V isimli korona virüs aşısının Türkiye'de üretilmesi için Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) devreye girdi. Kuruluş önde gelen bir Türk ilaç şirketi ile anlaşmaya vardı. Anlaşmanın ardından Rusya'dan teknoloji transferi başladı. Yılda milyonlarca doz aşı üretim hacmi potansiyeli mevcut, ayrıca gelecekte üretimin daha da artırılması olasılığı da görüşülüyor. Aşının hem Türkiye iç pazarına hem de diğer ülkelere sevkiyatı yapılacak.

AVRUPA BİRLİĞİ'NDE TESCİL İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

Sputnik-V korona virüs aşısı Rusya'nın ardınan Belarus, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan, Sırbistan, Bolivya, Cezayir, Filistin, Venezüella, Paraguay ve Türkmenistan'da tescil edildi. Aşının AB'de tescil edilmesine yönelik süreç de başlatıldı. Eğer AB ülkeleri tarafından aşı onaylanırsa Rusya Asya, Avrupa ve Amerika'ya aşı satan tek ülke olacak.

3 MİLYON HASTA İYİLEŞTİ

Bu arada Rusya'da son 24 saatte 21 bin 513 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Şimdiye kadar görülen vaka sayısı 3 milyon 677 bin 352'ye yükseldi. St. Petersburg'da 3104, başkent Moskova'da 3037, Moskova bölgesinde 1142 yeni vaka görüldü. Gün içine 580 kişi hayatını kaybetti, 27 bin 318 kişi iyileşti. Pandemi boyunca hayatını kaybedenlerin sayısı 68 bin 412'ye, iyileşenlerin sayısı 3 milyon 81 bin 536'ya yükseldi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum