Osman Müftüoğlu'dan aşı uyarısı! "Aşılama 3,4 ayda bitmeli yoksa..."

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Türkiye'de başlayan aşılama çalışmalarıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Müftüoğlu aşılama kampanyasının en geç 3-4 ay içerisinde bitmesi gerektiğini belirterek, "Aksi takdirde, aşıya karşı bağışıklık kazanabilecek yeni bir korona virüs, canımızı yakmaya devam edebilir" dedi.

Osman Müftüoğlu'dan aşı uyarısı! "Aşılama 3,4 ayda bitmeli yoksa..."
Editör: Cihan Kayalı
16 Ocak 2021 - 13:06
Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, önemli bir yazıyı kaleme aldı. Aşıya güvenelim hızlı hareket edelim başlıklı yazısında Müftüoğlu, Türkiye'de devam eden aşılama süreci hakkında endişelerini dile getirdi. Çin'den alınan aşıyı değerlendiren ve "Elde bir 'ölü virüs aşısı' seçeneği var" ifadelerini kullanan Müftüoğlu, "Mevcut verilere göre de oldukça güvenli. Koruyuculuğunun Pfizer, Moderna ve Oxford aşılarına oranla biraz daha düşük olduğu söylense de bilinen, denenmiş, güvenilir bir aşı üretim teknolojisiyle geliştirilmiş bir seçenek bu" dedi.

"PANDEMİDE EN ETKİLİ YÖNTEM AŞIDIR"

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, "Şimdi en hızlı şekilde bu seçeneği değerlendirmek ve olabildiği kadar çok insanımızda virüse karşı bağışıklık oluşturmak durumundayız. Kısacası, pandemide en etkili çözüm aşıdır. Ve elimizde öyle bir seçenek var gibi görünüyor. Şunu da belirteyim: Herkes gibi ben de halkımızın koruyuculuğu yüksek aşılarla aşılanmasını isterim. Ancak aşı uygulamalarında koruyuculuk kadar güvenlik meselesinin de önemli olduğunu iyi bilirim. Bu aşamadan sonra 'Hangi aşı?' tartışmasını bir kenara bırakmamız ve mümkün olduğu kadar 'hızlıca' toplumumuzun önemli bir kesimini aşılayıp süreci tamamlamamız lazım. Kısacası, konu aşı olduğundan güvenlik ve koruyucu güç kadar, hız meselesi de önemlidir. Ve biz şimdi 'hız meselesinin önem kazandığı' yeni bir zaman dilimine girmiş bulunuyoruz.

"AŞI KAMPANYASINI HIZLI BİR SÜREDE TAMAMLAMALIYIZ"

Hayatın çoğu alanında hızdan hoşlanmayız! Ama söz konusu olan bir pandemiyse, hem de hayatı ciddi oranda tehdit eden bir viral pandemiyse ve elinizde o pandemiyi sonlandıracak herhangi bir aşı seçeneği de varsa, yapacağınız ilk şeyin mümkün olduğu kadar hızlıca hareket etmek, toplumun en az yüzde 60-80’ine bağışıklık sağlayacak bir aşı kampanyasını olabilecek en kısa sürede tamamlamak olmalıdır.

"AŞILAMA UZATMAYA GELMEZ"

Kısacası, aşı meselesi ve aşılama süreci içinde bulunduğumuz bu şartlarda, özellikle bu aşamada asla 'uzatmaya' gelmez. Çünkü 'uzatma' yani 'zaman kaybı' virüsün kullandığınız aşıya -silaha- karşı mutasyon oluşturarak güç kazanmasına, direnmesine, dolayısıyla elinizdeki aşının etkinliğinin azalmasına yol açabilir.

"3-4 AY İÇERİSİNDE AŞILAMA BİTMELİ"

Anlatmak istediğim özetle şudur; Sağlık Bakanlığımız açıkladıkları aşı rakamlarını mümkün olduğu ölçüde süratle ülkemize getirmeli ve aşılama kampanyasını en geç 3-4 ay içinde bitirmelidir. Aksi takdirde, aşıya karşı bağışıklık kazanabilecek yeni bir koronavirüs, canımızı yakmaya devam edebilir."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum