Milyonları İlgilendiriyor! Bankada Parası Olanlar Dikkat!

Bankalarda 2008 yılından bu yana hareket görmeyen hesapları ait listeleri yayınlandı. Mayıs sonuna kadar sorgulanabilecek olan hisseler 18 Haziran'a kadar işlem yapılmaması durumunda zaman aşımına uğrayacak.

Milyonları İlgilendiriyor! Bankada Parası Olanlar Dikkat!
Editör: Haberra
18 Şubat 2019 - 12:32

TMSF'den yapılan açıklamada, Bankacılık Kanunu'nun 62 maddesi gereğince bankalar nezdinde bulunan mevduat emanet katılım fonu ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi işlemi herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayan hakların zamanaşımına tabi olduğu belirtildi.

Açıklamada şu bilgiler verildi:
"Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8’inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren bankaların kendi internet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak da TMSF ile Kuruluş Birliklerinin  internet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği http://www.tbb.org.tr/tr , Türkiye Katılım Bankaları Birliği http://www.tkbb.org.tr ) Mayıs ayının sonuna kadar yayınlanmaktadır.
Bu kapsamda, 2008 yılından itibaren hareket görmeyen hesaplara ait listeler http://www.tmsf.org.tr ana sayfasında bulunan “Zamanaşımı Sorgusu” bölümünden, Kuruluş Birlikleri ve bankaların internet sitelerinden Mayıs ayı sonuna kadar sorgulanabilir.
Listede ismi bulunan hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için Haziran ayının 15’ine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.  Bu tarihe kadar işlem yapılmayan hesaplar zamanaşımına uğraması nedeniyle Fona gelir kaydedilecektir."


YORUMLAR

  • 0 Yorum