Milli Eğitim Bakanı Selçuk Resmen Açıkladı: Yeni Sınav Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yeni bir açıklama yaparak yazma okuma konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceri ve yeterlilikler ölçmeye yönelik Türkçe sınav yapmak için çalışma yaptıklarını duyurdu. Şu anda bu dört beceri ölçen bir kurum bulunmadığı göz önüne alındığında Bu projenin büyük bir açığı kapatması da bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk Resmen Açıkladı: Yeni Sınav Geliyor
Editör: Haberra
22 Kasım 2018 - 07:38

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir açıklama yaparak bakanlık olarak ölçme ve değerlendirme süreçleri sürekli iyileştirmek ve yeni yaklaşımları kullanmak istediklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu kapsamda yazma okuma konuşma ve dinleme olmak üzere dört beceri de Türkçe sınav yapmak için çalışma başlattıklarını dikkat çeken Ziya Selçuk, şu ifadeleri kullandı; "Özellikle Suriyelilere yönelik Türkçe öğretiminde bu sınavları kullanmayı planlıyoruz. Daha sonra öğrencilerimizin ana dil becerilerini ölçmek için de yaygın bir şekilde kullanacağız. Ölçemediğimiz süreçleri iyileştiremeyiz. Dille ilgili dört beceriyi birlikte ölçeceğiz ve değerlendireceğiz. Bu amaçla 81 ilimizdeki mevcut elektronik sınav merkezlerimizi kullanacağız. Ayrıca tüm illerimizde ölçme ve değerlendirme merkezlerimizin kurulumunu bu yılsonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Bu merkezlerimizi de bu süreçte aktif kullanacağız."

KURUMLAR ARASINDA PAYLAŞILACAK

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Profesör Doktor Mahmut Özer başkanlığında Türkçe sınav ile ilgili ilk toplantı yapıldı. Yapılan toplantıya, Toplantıya, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Sadri Şensoy, MEB Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Nilgün Çalışkan, MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi, Türkiye Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Türkben, ilgili daire başkanları ve uzmanlar katıldı. 

BÜYÜK BİR AÇIĞI KAPATMASI BEKLENİYOR

Her kurumun bilgi ve deneyimleri toplantıda paylaşılırken Bundan sonraki süreçte bilgi ve deneyimlerin karşılıklı olarak paylaşmanın sürdürülmesi konusunda hemfikir olundu.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum