Kuru Ve Yıpranmış Saçları Onarmanın 10 Yolu

Saçınıza bir bilim laboratuarında denek gibi davrandığınızda zarar vermek ve kuruluk kaçınılmaz olur. Saç tellerinin her biri üç katmana sahiptir, bunlar; iç tabaka orta tabaka ve korteks ile çevrelenmiş pul tabakadır. En dış tabakaya ise kütikül denir. Kütikül saçınızı koruyan tabakadır ve hasar gördüğünde saçlarınız kuru ve kırılgan hale gelir. Tüm kimyasal işlemler, kirlilik, ısı ve güneş gibi faktörlerle birlikte, hasarlar saç yapısında bozulmalara neden olurlar.

Kuru Ve Yıpranmış Saçları Onarmanın 10 Yolu
Editör: Haberra
14 Aralık 2018 - 17:02

Saçınızın kesilmesi düşüncesinden daha fazla üzücü bir şey yoktur. Çünkü kuru, cansız ve kırılgan hale gelmişlerdir. Kestirmekten başka yollar olduğunu bilmek ve canlandırmak için yapabileceğiniz şeyler sizi mutlu edecektir.

Fakat ilk etapta sorunları çözmeden, neyin sebep olduğu hakkında konuşalım…

Saç hasarlarının nedeni

Saç rengini açma işlemi

Saç renginizi açtığınızda, pigmenti saçınızdan gidermek için saçları açmaya zorlarsınız. Açıcının neden olduğu hasar saçları zayıflatır, kırılma ve parçalara ayırmaya neden olur. Artık saçınızda nemi sağlayan bir şey olmadığı için kuru ve cansız hale gelir. Daha da kötüsü, eğer açma yaparken saçınıza ısı uygularsanız, açma sürecini hızlandırırken, saçınıza da çok daha fazla zarar verir.

Saç Boyama

Saçlarınızı boyarken zararsız bir şey gibi görünürken, kullandığınız boyalarda bulunan kimyasallar saçlarınız için zararlıdır.  Bu hasar iki ay kadar sürebilir, kalıcı boyalar saçınıza çok zarar verir.

Kimyasal İşlemler 

Saç yapınızın kıvrılmasını sağlamak için yapılan perma veya kalıcı düzleştirme saçınıza zarar verir. Her iki işlemde de saç yapısını oluşturan keratinlerin arasındaki disülfid bağlarını kırmak için kimyasal kullanılır. Her ikisi de kuru, kırılgan saçlara yol açar saçın kütiküllerine önemli ölçüde zarar verir.

Saç Modelleri

Her türlü sıkı toplama, saç dökülmesine yol açabilir. Sıkı atkuyruğu (özellikle balerinler), örgüler veya topuzlar saçlara zarar verir. Saç dökülmesi sıklıkla en yüksek gerilime sahip bölgelerde görülür. Eğer rahatsız edici saç modelinde dökülme başlarsa, başlangıçta geçicidir. Devam edilirse kalıcı hale gelecektir.
Ayrıca, kullanılan aksesuarlar da sabitlendiğinde saçınıza zarar verebilir ve kırılmaya neden olabilir. Saçınızı ıslakken sıkı toplamak kalıcı hasarlara neden olabilir.

Fırçalama

Saçlarınızı çok fazla fırçalamak, fazla sürtünmeye neden olur. Aşırı fırçalama kırılmalara ve bölünmüş uçlara neden olacaktır. Ucuz fırçalar saçınızı daha kolay kavradıklarından çok daha fazla hasara neden olur.

Aşırı Şampuan

Şampuanın saç derisini, fazla yağı ve kiri temizlemesi gerekir. Saçlarınızı çok fazla yıkadığınızda, şampuan saç derisinden gelen sebum adı verilen doğal yağları sökmeye başlar. Sebum, kütiküllerinizi besler ve korur. Soyulduğunda, saçlar kuru ve kırılgan hale gelir.

Isı

Genel olarak ısı,  gözeneklerinizi açıp saçlardaki nemi kuruttuğu için saçlarınız için zararlıdır. Saçınıza yoğunlaştırılmış ısı uygulandığında, kuru, hasarlı ve kırılgan hale gelir. Bir saç maşası veya düzleştirici kullanmak saçlarınızdaki nemi azaltır. Saç kurutma makinenizi doğru şekilde kullanmıyorsanız, saçlarınıza zarar verebilir.

Yanlış Ürünlerin Kullanılması

Şampuanınızda alkol veya sülfat varsa saçınıza zarar verebilir. Kolay kurumaya eğilimli saçlarınız varsa, alkollü bir şampuan daha kuru ve kırılgan bir hale getirecektir. İçinde çok fazla kimyasal bulunan ürünleri kullanmak saçlarınız için iyi değildir.

Hasarlı Saç Nasıl Belirlenir: Hasarlı Saçların Belirtileri

Sert Doku

Saçınızın hasar görüp görmediğini anlamanın en kolay yolu, saçlarınızı öne atıp parmak uçlarınızla uçları taramaktır. Uçları daha sert hissediyorsanız, saçlarınız muhtemelen hasar görmüştür.

Mat Saçlar

Hasarlı saçlar parlaklıktan yoksundur. Hasarlı saçlarla, derin bir iyileştirme tedavisinden sonra bile parlaklık olmadığını fark edebilirsiniz.

Bölünmüş Uçlar

Bir miktar saçı alın ve yavaşça döndürün. Dışarı çıkan saçın uçlarına dikkatlice bakın. Eğer uçlar ikiye bölünürse, saçlarınız zarar görmüş ve sizin için iyi bir bakım yapmanın zamanı gelmiştir.

Düğümler

Saçınızı taradığınız sırada takılıyorsa veya parmaklarınızı üzerinden geçirdiğinizde bile düğüm düğümse, saçın dış tabakasının hasar gördüğünü gösterir. Hasarlı bir saç telinin esnekliği sağlıklı olandan çok daha azdır.


Hasarlı Saç Bakım İpuçları

1. Hasarlı Saçları Belirleme

Yukarıdaki noktaların çoğunda evet'i seçtiyseniz, hasarlı saçlarınızı tedavi etmek için harekete geçme vakti gelmiştir. Doğru bakım ile saçlarınız tekrar sağlığına kavuşabilir. Zarar gördüğünü anda saç hasarını onarmanız çok önemlidir, çünkü hasar yayıldıktan sonra, saçlarınızı kesmekten başka seçeneğiniz olmayabilir.

2. Saç Uçlarını Kestirin

Saçınızın uçları saman benzeri bir dokuya sahipse, saçlarınızı onarmaya başlamadan önce bir düzeltme yapmalısınız. Bazen saçınızı canlandırmak için bir parça kesmek yeterlidir. Aşırı bir kesime gerek yok. Bunun yerine, hasarlardan kurtulmanıza yardımcı olacak bir kesim yapabilirsiniz.
Kuaförünüzün kullandığı makaslar yeterince keskin değilse, saçınıza daha fazla zarar verecektir. Makasın iyi bir şekilde kullanıldığından emin olmak için, kuaförünüzün ıslak bir mendil kesmesini isteyin. Kesim temiz değilse veya zorlanırsa yeni bir kuaför arayabilirsiniz.

3. Sıcak Şekillendirici Araçlardan Kaçının

Saçınız hasar gördüğünü anda, tüm sıcak şekillendirme araçlarını atma (ya da artık onlara erişemeyeceğiniz bir yere kaldırın) zamanıdır. Saçın kesilmesi saçınızın iyileşmesine yardımcı olarak uzun bir yol kat edecektir. Saçlarınızı doğal olarak kurutun ve ısıya ihtiyaç duymayan stilleri deneyin. Bir fön makinesi kullanıyorsanız, düşük ısıda veya serin bir ortamda kullanın.

4. Saç Renkleri ve Kimyasallarına Hayır Deyin

Daha önce dediğimiz gibi, kimyasallar saçınızın en büyük düşmanıdır. Hasarı tamir etmenin ötesinde başka bir hasara yol açacağı için saçlarınızı boyamak, rengini açmak saçınıza zarar vereceği için iyi bir fikir değildir. Saçlarınız iyileşene kadar en azından kimyasal tedavilerden kaçının. Salonlarda yenileme tedavileri genellikle kimyasallar içerir. Bu nedenle, bunları temizlemek ve doğal malzemeler kullanarak saçlarınızı geri yüklemek daha iyi olacaktır.

5. Sülfatsız Şampuan ve Saç Kremi Kullanın

Şampuanlar ve saç kremleri söz konusu olduğunda, sülfat veya sodyum loril sülfat gibi sert kimyasallar içermeyen doğal saç ürünlerini tercih edin. Saç ürünlerinizi evde yapabileceğiniz yağlar ve derin temizlik maskeleri gibi doğal maddelerle değiştirin.
Kimyasalları olan ürünler saçlarınızı iyi bir şekilde temizlese de, nemi keser ve hasar görmüş saçları daha kötü yapar. Daha fazla hasara yol açacak kimyasal birikmeyi önlemek için, sert kimyasal içermeyen ürünleri seçin.

6. Saçınızı Yağlayın

Saçınızı beslemek ve sağlıklı tutmak için saçınızı sık sık yağlayın. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve hint yağı gibi farklı yağlar kullanılmalıdır. Yavaşça kafa derisine masaj yapın ve şampuanlamadan önce en az iki saat bekletin.
Yağ, kütikül çevresinde koruyucu bir bariyer oluşturur ve saç milini besler. Hindistan cevizi yağı, yağ şaftını yağ asitleri zinciri ile besleyen nüfuz edici özelliklere sahiptir. Hint yağı yüksek protein içeriğiyle saçınızın hasarlı keratin noktalarını doldurur. 

7. Dengeli bir Diyet izleyin

Dengeli bir diyet yapın ve doktorunuz tarafından önerilen bir multivitamin alın. Şok diyetlere veya bulimik veya anoreksik hastalığına maruz kalırsanız, kuru / kırılgan saçlarınız olabilir veya saç dökülmesinden muzdarip olabilirsiniz. Yapmanız gereken uygun önlemler için doktora danışın.

8. Hasarlı Saçlar İçin Doğal Saç Boyası kullanın

Kimyasal maddelerle kaplı renkler yerine kına ya da çay gibi doğal saç boyalarını tercih edin. Kimyasal saç renklerinin aksine, doğal boyalar saçlarınızda daha az hasar verir. Beyazlarınızı örtmeniz gerekiyorsa veya saçınıza biraz renk katmanız gerekiyorsa, seçiminizi doğallıktan yana yapın.

9. Yüzme Öncesi Saçlar

Düzenli olarak yüzüyorsanız, yüzmeden önce saçınızı çok iyi korumanız önemlidir. En iyi sonucu elde etmek için saçınızı korumak için Hindistan cevizi yağı kullanın. Saç şaftınızın etrafında, sudaki sert kimyasallardan koruyacak koruyucu bir tabaka oluşturacaktır. Su, silikon yüzeye takılarak saçınızla temas eden su miktarını en aza indirecektir.

10. Sağlıklı Bir Yaşam Biçimini Korumak

Saçınıza gelene kadar sağlığın korunması, çok daha önemlidir. Saçın genel refahı yansıttığını söylenen sözler doğrudur. Düzenli egzersiz ile dengeli bir diyet ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek saç sağlığına yardımcı olur.
Artık hasarlı saçları nasıl tamir edeceğinizi biliyorsunuz, ne bekliyorsunuz?

Unutmayın, hasarlı saçları tedavi etmek, bir gecede ya da bir haftada yapılabilecek bir şey değildir. Ancak saçlarınızı biraz daha fazla özen ve çaba ile canlandırabilirsiniz. Saçınızın sağlığını geri kazanmak için saç bakımı rutininizde yukarıda belirtilen ipuçlarını ekleyin.


YORUMLAR

  • 0 Yorum