Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi açıkladı

Yaklaşan Kurban Bayramı ile beraber herkes sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı konusunu araştırmaya başladı.

Kurban Bayramı'nda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bilim Kurulu Üyesi açıkladı
Editör: Sema Topbaş
13 Temmuz 2020 - 23:50
Yaklaşan Kurban Bayramı ile beraber herkes sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı konusunu araştırmaya başladı. Kurban Bayramı’nda yasak olup olmayacağı konusunu değerlendiren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, illerdeki vaka sayılarının bu konuda en net belirleyici unsur olacağını ve bir şey söylemek için erken olduğunu ifade etti. 

Kurban Bayramı’nda Sokağa Çıkma Yasağı Olacak Mı?

Geride bıraktığımız Ramazan Bayramı’nda koronavirüs salgını sebebiyle 81 ilde sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı. Şimdilerde Kurban Bayramı’na çok az bir süre kala herkes yeniden sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağını araştırmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, merak edilen bu konu hakkında geçtiğimiz hafta yapılan Bilim Kurulu Toplantısından hemen sonra açıklamalarda bulunmuş ve Kurban Bayramı’nda il bazlı sokağa çıkma yasağı olabileceğini belirtmişti. Kurban Bayramı’nda yasak olup olmayacağı konusuyla ilgili başka bir açıklama ise Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan geldi. Tarafsız Bölge programına konuk olan Kara, sokağa çıkma yasağıyla ilgili önemli detaylara değindi.
Kurban Bayramı

22-23 Temmuz'dan Sonra Netleşecek

Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı konusunda konuşmak için henüz erken olduğunu belirten Kara, çok kritik bir süreçte olunduğunu, sokağa çıkma yasağı ile ilgili alınacak kararda illerdeki rakamların ortaya çıkmasının daha değerlendirici olacağını belirterek, 22-23 Temmuz’dan sonra konunun daha da netlik kazanacağını ifade etti.
Ateş Kara

Vaka Sayısı Yüksek Olan İller

Koronavirüs vaka sayısının yüksek olduğu iller hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Ateş Kara, İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Bursa ve Gaziantep’teki yüksek vaka sayılarına dikkat çekti. 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum