İşte Cips Paketlerindeki Büyük Tehlike!

Çocukları cipslerden ve paketlenmiş her türlü gıdadan uzak tutmak gerekiyor. Çünkü bu tür gıdalar...

İşte Cips Paketlerindeki Büyük Tehlike!
Editör: Haberra
15 Eylül 2018 - 10:56

Çocukları cipslerden ve paketlenmiş her türlü gıdadan uzak tutmak gerekiyor. Çünkü bu tür gıdalar, içeriğindeki MSG maddesi sayesinde çocuklarda sürekli yeme isteği doğuruyor. MSG maddesi paketlenmiş gıdaların lezzetini artırdığından dolayı çocuklarda aşırı tüketim isteğini tetikliyor. Diyetisyen Kübra Çıtlak Demir, “Paketlenmiş gıdalardan uzaklaşmayan bütün çocuklar, obezite adayıdır.” diyerek anne ve babaları uyardı.  

Çocukların sağlığı açısından en büyük tehdidin beslenme bozukluğuna bağlı gelişen rahatsızlıklar ile obezite olduğuna değinen Beslenme ve Diyet Uzmanı Kübra Çıtlak Demir, “Çocuk yaş grubunda görülen obezite son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Çocuklar, ailelerinden aldıkları harçlıkları okullarda paketlenmiş gıdalara harcıyorlar. Ebeveynler, bu konuda dikkatli olmalı ve çocuklarına bilinçli beslenme alışkanlığı kazandırmalıdır. Televizyon reklamları ile gazlı ve şekerli içeceklere, paketlenmiş gıdalara, yüksek kalori içeren besinlere özenen çocuklar, anne ve babalarının beslenme konusundaki hatalı yaklaşımları ve günümüzün oldukça farklı yaşam alışkanlaıkları ile bilinçsiz şekilde beslenmektedir. Bu da çocuğu potansiyel obezite adayı yapmaktadır.

Hareketsiz Çocuklar

Çocuklarda obezite problemi, dünyadaki en önemli sağlık sorunudur. Çocukların fiziksel aktiviteleri geçmişe göre çok azaldı. Atıştırmalık tarzında besinlere ulaşmak artık çok kolay. Bu besinler ile vücuda çok ciddi miktarda kalori alınmaktadır. Bu da obezitenin yaygınlaşmasında en önemli nedendir. Bilgiayar ve akıllı telefonlara bağımlı hale gelen çocuklar, bu teknolojik aletlerin başında saatlerce hareketsiz kalıyor. Bu hareketsiz geçen saatlere sürekli yeme isteğini tetikleyen atıştırmalık ve cips türü paketlenmiş gıdalarda eşlik edince obezie kaçıbnılmaz hale geliyor. Bu konuda önemli bir uyarıda bulunan Dünya Sağlık Örgütü, ‘Gelecek kuşağın yaşamı ilk defa bir önceki kuşaktan kısa olacak.’ DSÖ tarafından yapılan bu önemli uyarıyı dikkate almak gerekiyor.” dedi.  

Beyni Kandırıyor

Cipslerdeki katkı maddeleri ile trans yağların insan beyninde geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açtığına değinen Diyetisyen Demir, “Paketlenmiş gıdaların %95’inde MSG maddesi (mono sodyum glutamat) mevcuttur. Paketlenmiş gıdalar, bu madde sayesinde daha lezzetli hale geliyor. Bu madde ile kandırılan beyinde aşırı biriken glutamat ise hiperaktivite, migren, otizm, fibromiyalji, dikkat dağınıklığı ve endokrin sistam hastalıkları gibi rahatsızlıkları tetikliyor. Çocuklara bilinçli beslenme alışkanlığı kazandırılırken yasaklar yerine sağlıklı yiyecekleri kendilerinin tercih etmeleri sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu.  

Obeziteye Küçük Yaşta Önlem Alınmalı

Yanlış inanışların aileleri yanılttığını belirten Diyetisyen Demir, “Aileleri yanıltan en yaygın yanlış inanış aşırı kilonun yaşla birlikte verileceğidir. Boyu uzadığı zaman kilonun gideceği de bir başka yanlış inanıştır. Fazla kilo, bir mıknatıs gibi hastalıkları bedene çeker. Sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek için çocuklar da yetişkinlerin beslendiği tarzda beslenmelidir. Yapılan araştırmalar, 10’lu yaşlarda obez olan çocukların %82’sinin yetişkinliğinde de obez olduğunu gösteriyor. Obez çocuklarda beslenme alışkanlığı mutlaka değiştirilmelidir. Aksi takdirde ergenlik döneminde aşırı kiloların verilmesi imkansız hale geliyor. Ayrıca yasaklar koymak çocuklarda yeme isteğini daha da artırıyor. Bu yüzden çocuklarda bilinçli beslenme alışkanlığı oluşturmak önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

           

YORUMLAR

  • 0 Yorum