İngiltere'de aşı seferberliği! Dakikada 140 kişi aşılanıyor!

İngiltere Sağlık Bakanı Nadhim Zahawi, dakikada 140 kişiye Kovid-19 aşısı vurulduğunu ve bu sayının arttırılması için çalışmalara başlandığını açıkladı.

İngiltere'de aşı seferberliği! Dakikada 140 kişi aşılanıyor!
Editör: Cihan Kayalı
18 Ocak 2021 - 13:56
Pandemi nedeniyle kontrolü kaybettiklerini açıklayan İngiltere yeniden kontrolü ele almak için aşılama çalışmalarına hız verdi. Ölüm sayılarında dünyada 5'nci olan İngiltere, nüfus oranına göre en fazla aşı uygulayan ülke olmak ve ekonomisini yeniden canlandırmak istiyor. Reuters'ın haberine göre, İngiltere'de şimdiye kadar 3 milyon 857 bin 266 kişiye aşının ilk dozu, 449 bin 736 kişiye ise ikinci dozu uygulandı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Sağlık Bakanı olarak Nadhim Zahawi, "Çok iyi gidiyoruz. Dakikada ortalama 140 kişiye aşı yapılıyor. Bazı bölgelerde bu sayı daha da yüksek" ifadelerini kullandı.

24 SAAT AÇIK AŞI MERKEZLERİ

Bu hafta 17, ay sonuna kadar ise 50 aşılama merkezinin daha açılacağını söyleyen Zahawi, bu sayının daha da artacağını belirtti. Zahawi ayrıca, yeni merkezlerin 24 saat açık olmasının hedeflendiğini ve pilot çalışmalara Londra'da başlandığını söyledi. Zahawi, 80 yaş ve üstünün neredeyse tamamının aşılandığını belirterek, "Öğretmenler, polis memurları ve esnaf gibi virüsle çok daha büyük oranda temas kurabilecek olanları listenin başına almayı düşünüyoruz" dedi. Zahawi, aşılama aşamasının ikinci aşamasında hangi grubun yer alacağını belirlemek için Aşılama Komitesi ile çalışacaklarını söyledi.

EN ÇOK AŞI UYGULAYAN ÜLKELERİN LİSTESİ!


Oxford Üniversitesi tarafından hazırlanan "Our World in Data" adlı portaldaki verilere göre, İsrail, nüfusuna oranla en çok aşı uygulayanlar listesinde birinci sırasını korurken İngiltere ise BAE ve Bahreyn'den sonra dördüncü sırada yer alıyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum