Hulusi Akar, "Biz şimdi ABD ile hasım mıyız?"

Rusya'dan alınan S-400'lerle ilgili parça alımları sürüyor. Konuyla ilgili konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 2'nci paket alımlarının devam ettiğini ve Türkiye'ye yaptırım uygulayan ABD'ye diyalog çağrısında bulunduklarını belirtti.

Hulusi Akar, "Biz şimdi ABD ile hasım mıyız?"
Editör: Cihan Kayalı
14 Ocak 2021 - 13:09
ABD, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasına tepki göstermiş ve F-35 projesinden Türkiye'yi çıkartmıştı. Bununla da yetinmeyen ABD, Türkiye'ye yaptırım kararı almıştı. Konu hakkında gaetecilere açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, hava savunma sistemi için önce ABD'nin arından da Fransa'nın kapısını çaldıklarını ancak iki ülkenin de Türkiye'ye satışa razı olmadıklarını belirtti. Bu nedenle Rusya'dan S-400 alındığını kaydeden Akar, bu kararın oluşan şartlar nedeniyle alındığını belirtti.

"OLUMCU CEVAP VEREN RUSYA'DAN ALDIK"

Akar, "ABD ve Avrupalılarla görüştük. Maliyet, teknoloji transferi, ödeme şartları, teslimat, üretim gibi konularda maalesef uygun cevaplar alamadık. Buna olumlu cevap veren Rusya'dan bunu ülkemiz için temin etmemiz gerekti" dedi. İlk S-400 nakliye sürecinin sürdüğünü ikinci nakliye süreci için görüşüldüğünü belirten Akar, "Halen (birinci paket için) kontrol ve muayeneler, kabul testleri var, bunlar sürüyor... Faaliyetlerimizi planladığımız şekilde götürmeye çalışıyoruz" dedi. Akar, diyalog ile bu sorunların giderilebileceğini, S-400'lerin geri gönderilmesi gibi bir talebin ise sıkıntı vereceğini belirtti.

"S-400 OLURSA ABD YOK"

Akar şunları söyledi: "Ortada S-400 ile F-35'in çalışmasından çıkacak problemler olduğu iddiası var. 'Beraber çalışalım' dedik, ABD'li müttefiklerimiz S-400 olduğu sürece ortak çalışma olmayacağı görüşündeler. ABD tarafı çözüm isterse teknik düzeyde çalışmalarla buna çözüm bulunabilir. Başka ülkelerde bu ikisi aynı anda var. ABD ile ortak yapabileceğimiz işler var, hem iki ülkenin hem NATO hem bölge ve dünya yararına... ABD'li müttefiklerimizin durumu anlamasını bekliyoruz. Öbür türlü ısrar, inat olduğu sürece olay sürüncemede kalıyor. Müttefikliğe uygun olmayan tehdit dili, yaptırımların kabulu mümkün değil" dedi.

"TÜRKİYE F-35 PROJESİNE DÖNMEK İSTİYOR"

Akar, ABD ile sorunun diyalog yoluyla çözülebileceğini, yeni göreve başlayacak olan Biden yönetiminin yaptırım kararını gözden geçirip normalleşmeye geçilmesinin önemli olduğunu belirtti. Türkiye'nin F-35 projesine geri dönmek istediğini belirten Akar, "F-35 için ciddi zaman ve enerji harcandı. Bunun durdurulması ciddi sorun. Güven bunalımı çok daha tahripkar olabiliyor. Bu nesilden nesile gidebiliyor, buna engel olmak lazım. Bu kadar riskin olduğu ortamda birlikteliğin tahrip edilmemesi, zarar görmemesi lazım" dedi. Akar, "Biz şimdi hasım mıyız? Biden döneminde ABD'nin bu kararını gözden geçirmesini ve normalleşmeye geçmeyi bekliyoruz" dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum