Filipinler Lideri Duterte'den Skandal Açıklama: Gençken Bir Hizmetçiyi Taciz Ettim!

Rodrigo Duterte, daha önce uyuşturucu kaçakçılarını bizzat kendisinin öldürdüğünü söylemiş ve dünya liderlerine ağza alınmayacak küfürler savurmuştu. Filipinler liderinden bir kez daha dünyayı şoke eden açıklamalar geldi. Yaptığı açıklamada, "Battaniyeyi kaldırdım ve iç çamaşırına dokunmaya çalıştım. Dokunuyordum. Sonra uyandı ve odadan ayrıldım." dedi.

Filipinler Lideri Duterte'den Skandal Açıklama: Gençken Bir Hizmetçiyi Taciz Ettim!
Editör: Haberra
31 Aralık 2018 - 13:41

Filipinler devlet başkanı Rodrigo duterte gençken bir hizmetçi nasıl tacizde bulunduğunu anlattı. Ülkesinde sert bir şekilde eleştiren duterte ve kadın hakları örgütü ve Adriana tarafından makamına yakışmayan davranışları nedeniyle istifaya davet edildi. Tutarsa yaptığı bir konuşmada bir rahibe günah çıkardığında uyuduğu sırada bir hizmetçinin iç çamaşırın altına uzandığını itiraf etti.

DÜNYA ŞOKTA!

Filipinler'de zengin ailelerin hizmetçi çalıştırması çok sık görülen bir durum olurken birçok Filipinli kadın da Asya ve ortadoğu ülkelerinde hizmetçilik yapmaya devam ediyor. Duterte ise yaptığı açıklamada, "Battaniyeyi kaldırdım ve iç çamaşırına dokunmaya çalıştım. Dokunuyordum. Sonra uyandı ve odadan ayrıldım" dedi.Filipinler devlet başkanının sözcüsü ise bu ifadeler hakkında Duterte'nin uydurduğun ve hikaye yüklemeler yaptığını söyledi.

'TECAVÜZ KÜLTÜRÜNÜ TEŞVİK EDİYOR'

Filipinler devlet başkanının bu açıklamaları ülkesinde büyük Yankı uyandırırken insan hakları kuruluşları ise sert bir şekilde açıklamaları kınadı. Kadın hakları örgütü Gabriel Duterte'nin bu sözlerinin tecavüzü itiraf etmek olduğunu belirterek, "Tecavüz sadece cinsel organın kullanımıyla olmaz. Parmak kullanılmışsa da tecavüz sayılır" dedi.

'İSYANCI KADINLARI CİNSEL ORGANLARINDAN VURUN'

Daha önce de Rodrigo duterte e kadınlar hakkındaki yorumları nedeniyle ülkede eleştiri konusu olmuştu. Geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapan duterte ve ülke dışında çalışan Filipinli bir hizmetçi kadını canlı yayında yayınlanan bir etkinlikte dudaklarından öptüğü için tepki toplamıştı. Ayrıca dutertre Filipinli askerlere komünist isyancı kadınları cinsel organlarından vurmaları gerektiğini söylemişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI, 'TECAVÜZ' SÖZLERİ SONASI ÖZÜR DİLEMİŞTİ

2 yıl önceki seçim kampanyasında konuşma yapan duterte 1989'da o dönemde belediye başkanlığı yaptığı Davao'da tecavüz edilip öldürülen Avustralya'nın bir kadın liseler hakkında yaptığı açıklamalar yüzünden de eleştirilerin odağı olmuştu.  Duterte o dönemde yaptığı açıklamada, "Tecavüze uğradığı için kızgındım. Bu işin bir tarafı. Ama çok güzeldi, belediye başkanı ilk sırayı almalıydı, yazık oldu" demişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum