FETÖ/PDY Bağlantılı Cinsel İstismar Davasında Karar Çıktı

Erzurum'da 15 yaşındaki zihinsel engelli kız çocuğuna cinsel istismar olayına ilişkin yürütülen soruşturmada olaya Feto elebaşı Fetullah Gülen'in kardeşi ve yerinize karıştığı için yaptıkları iddiasıyla yargılanan ve aralarında 3 emniyet müdürü ile 1 emniyet amirinin de bulunduğu 16 polisten 8’i 6 yıl 3 ay ile 25 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

FETÖ/PDY Bağlantılı Cinsel İstismar Davasında Karar Çıktı
Editör: Haberra
07 Kasım 2018 - 14:25

Erzurum'da FETÖ/PDY bağlantılı cinsel istismar davasında karar verildi. Erzurum 2 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklardan emniyet müdürleri Fethi Ünet ve Murat Önemli Cengiz Çiçek ile polis memurları Muhsin Pala ve Aydın Ergün bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntülü  Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla  katıldı.

KARAR ÇIKTI

Duruşmada sanık avukatları da hazır bulunurken duruşmaya tutuksuz sanıklardan Emniyet Müdürü emniyet müdürü Abdullah Güler, Murat Koçyiğit, Mehmet Hilmi Sevimlican, İbrahim Nuhoğlu, Fatih Akeroğlu, Ünal Doğruel, Adem Baysal, Okan Ölmez, Hüseyin Keküllüoğlu, Ahmet Fatih Bayrakçı ve Sedat Ekinci katılmadı. Mahkemede esas hakkındaki mütalaanın açıklanmasının ardından sanıkların son sözleri ve savunmaları soruldu. Savunmalarında suçlamaları kabul etmeyen tutuklu sanıklar Beraat talebinde bulundu. Mahkeme heyeti davayı Karara bağlayarak sanıklardan, Cengiz Çiçek ve Abdullah Güler'i "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "usulsüz dinleme"  suçlarından ayrı ayrı 10'ar yıl ve "resmi belgede sahtecilik" suçundan ise 5 yıl olmak üzere toplam 25'er yıl hapse mahkum etti. Murat Önemli'yi "usulsüz dinleme"den 10 yıl ve "resmi belgede sahtecilik" suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptıran heyet, Muhsin Pala, Ünal Doğruel, Aydın Ergün ve Fatih Akeroğlu'na "silahlı terör örgütüne üye olmak"tan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Fethi Bünet'i "silahlı terör örgütüne üye olmak"tan 10 yıl ve "görevi  kötüye kullanmak"tan 1 yıl 3 ay hapse çarptıran heyet, diğer sanıklar Adem  Baysal, Okan Ölmez, Hüseyin Keküllüoğlu, Murat Koçyiğit, Mehmet Hilmi Sevimlican,  Ahmet Fatih Bayrakçı, İbrahim Nuhoğlu ve Sedat Ekinci hakkında delil  yetersizliğinden beraat kararı verdi.Hakem heyeti aynı zamanda tutuklu sanıklar Cengiz çiçek Fethi Bünet ve Murat Koçyiğit tutukluluk hallerinin devamına karar verirken, Aydın Ergün ve Muhsin Palan'ın ise  hükümle tahliyelerine karar verdi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum