Ercüment Ovalı isyan etti! Israr ve inatla benimle uğraşılıyor!

Prof. Dr. Ercüment Ovalı yaptığı açıklamalarla gündem olmaya devam ederken bu sefer yapmadığı bir açıklama yüzünden hedef haline geldiğini iddia etti. Ovalı, "Israr ve inatla benimle uğraşılıyor, 'kokteyl antikor' açıklamasını ben yapmadım" ifadelerini kullandı.

Ercüment Ovalı isyan etti! Israr ve inatla benimle uğraşılıyor!
Editör: Cihan Kayalı
27 Aralık 2020 - 11:05
Korona virüse karşı ilaç geliştirdiğini açıklayan ancak sonunda halihazırda kullanımda olan Dornaz Alfa aşısını öneren Prof. Dr. Ercüment Ovalı, sosyal medyada eleştirilmiş ve tepki toplamıştı.

ERCÜMENT OVAL, "BENİMLE UĞRAŞILIYOR"

Son olarak 'Antikor kokteyli' ismi verilen yeni ilaç ile ilgili açıklamalarda bulunduğu iddia edilen Ercüment Ovalı bu iddiaları yalanladı. Hürriyet'in haberine göre Gazeteci Fulya Soybaş Prof. Dr. Ercüment Ovalı’yı aradı. Telefon görüşmesinde Ovalı şu açıklamaları yaptı, “23 Nisan’da bir TV kanalına verdiğim röportajdan başka hiç konuşmadım. Bir toplantıda yaptığım bu konuşma da sanki basına demeç vermişim gibi servis edilmiş. Israr ve inatla, anlayamadığım bir şekilde benimle uğraşılıyor. ‘Beni affedin, konuşmak istemiyorum’ dedikçe sanki konuşmuşum, sansasyonel açıklamalar yapmışım gibi haberler çıkıyor. İnanın şaşkın ve üzgünüm. Nasıl bir iştir bu? Anlayamıyorum. Toplantıda konuşulmuş, kulaktan kulağa yayılmış, benim demecimmiş gibi yazılmış. Şunu söyleyeyim böyle bir açıklama yapmadım.”

"TRUMP’A DA ANTİKOR KOKTEYLİ UYGULANDI"

Dünyada plazma tedavisi ilk kez Çin'in ardından Türkiye'de uygulandı. Türkiye'de uygulanan tedavi İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt’un başkanlığında yapıldı. Antikor kokteyli tedavisinin de plazma tedavisine benzediğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, korona virüse yakalanan Donald Trump'ın antikor kokteyli tedavisi ile iyileştiğini açıkladı. Prof. Dr. Erkurt, uygulama ile ilgili şunları söyledi: “İlacın adı ‘Monoklonal (tek hücreden çoğaltılmış) antikor kokteyli’. İlk önce Regeneron sonra da Eli Lilly firması bu kokteyli ilaç olarak üretti ve her ikisi de ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onay aldı. Hastalığın erken döneminde hastaya plazma yerine bu antikor veriliyor. İlk 72 saatte, hastalık ilerlemeden kullanılırsa, bu saf antikorlar virüsü engelliyor, yok ediyor, hastalığın yayılmasına engel oluyor.”

"ERCÜMENT OVALI’NIN SÖYLEDİĞİ KOKTEYL FARKLI"

Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, TÜBİTAK toplantısında Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın gündeme getirdiği versiyonun, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı ilaç versiyonundan farklı olduğunu söyledi: “Kendisinin bahsettiği yöntem poliklonal (farklı hücrelerden çoğaltılmış) antikor kokteyli. Bu yöntem ile hastadan alınan doğal plazma saflaştırılır; içindeki zararlı olabilecek yabancı protein ve faktörler temizlenir. Hastaya temizlenen bu antikorlar verilir. Yeni bir yöntem değil. Monoklonal (tek hücreden çoğaltma) yöntemi ise rekombinant DNA teknolojisi ile sentetik yani doğal olmayan antikor üretip çoğaltma işlemidir. Ercüment Hoca’nın bahsettiği poliklonal kokteyl geliştirilebilir mi? Olmayacak iş değil ama onda da yine plazmanın toplanıp çoğaltılması lazım. İşin çoğaltma kısmına girmek demek ise ileri teknoloji demek. Şu an Türkiye’de yapılabileceğini sanmıyorum. Dünyada da onaylanmış, ilaç haline gelmiş durumda değil.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum