Ege Bölgesi İçin Kritik Uyarı: Her An 6 – 7 Şiddetinde Deprem Olabilir

Son günlerde Ege ve Akdeniz'de Arda Arda meydana gelen depremler ilişkin cevap ezik yüksek Mahallesi Profesör Övgün Ahmet Ercan önemli uyarılarda bulundu. Afrika ona karısının Anadolu ve Ege yıkattırma hızının Eskiden 2 ile 3 santim iken şu anda 4 ile 5 santimetre çıktığını belirten Ercan, Son günlerde sık deprem yaşanmasının nedeni de bu olduğunu söyledi.

Ege Bölgesi İçin Kritik Uyarı: Her An 6 – 7 Şiddetinde Deprem Olabilir
Editör: Haberra
30 Ekim 2018 - 14:21

Ege kıyılarının son dönemde Beşik gibi sallanmasının ardından Dün gece de merkez üssü Fethiye açıkları olan Akdeniz'de 4.4 şiddetinde deprem yaşandı. Ege ve Akdeniz'de Arda Arda büyük depremler meydana gelmesi üzerine tedirginlik oluşurken  İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Övgün Ahmet Ercan’dan  korkutucu açıklamalar geldi. 

Prof. Dr. Ercan, Ege Denizi ve Fethiye açıklarında meydana gelen Akdeniz'deki depremlerin oluşumunun farklı olduğuna dikkat çekerek her iki bölgenin de 6 ile 7.5 arasında büyüklükte sinsi bir depreme gebe olduğunu söyledi.

"AFRİKA ANAKARASI EGE VE ANADOLU’YU İTTİRİYOR”

Profesör Ercan Fethiye Marmaris Bodrum kaç ve Antalya açıklarında olan depremlerin ana kaynağının güneydeki Afrika ana karısının Güney ayı boyunca Anadolu Yarımadası ile Ege Denizi'nin altına dağılmasından kaynaklandığını belirterek, 10 milyon yıldır bu dalış ve yapılaşmanın devam ettiğini söyledi. Prof. Dr. Ercan,  açıklamasının devamında, "Fethiye, Rodos, Girit Yayı en derin depremlerin olduğu yerdir. Deprem derinlikleri 70-150 kilometreye kadar varabilir. Bu bölgenin deprem üretebilirliği 6 ile 7,5 arasında değişir. Bu Güney Ege Yayı boyunca olan depremler, göçüntü bileşenlerinin büyük olduğu yerlerde süpürtü (tsunami) dalgaları oluşmasına neden olur. Geçmişteki süpürtü dalgalarının yüksekliği 3 ile 7 metreyi bulmuştur. Dolayısıyla son yıllarda Afrika Anakarası’nın Anadolu ve Ege’yi kaktırma hızı yılda 2 ile 3 santim iken, bugün 4 ile 5 santimetreye çıkmıştır. Bunun sonucunda da Girit, Rodos, Fethiye Yayı boyunca depremler sıklaşmıştır. Bu yay boyunca özellikle bu Güney Ege Yayının batı kısmı Girit, Mora ve İyon Denizi oldukça diri görünmektedir. Deprem üretebilirliği yüksek görünmektedir. Yunanistan sularında olan 6.8’lik deprem de bunun bir belirtisidir. Türkiye bu yayın doğusunda yer almaktadır. Şu gün için daha güvenli görünse de sinsi bir deprem beklentisi içine girildiği kanısındayım”  ifadelerini kullandı.

“EGE’DE 6 İLE 7, 2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM HER DAİM OLABİLİR”

Profesör Doktor Ercan Ege'de Batı Anadolu kabuğunun açılma ve yükselmesi ile ilişkili kültürü ve Yanal atımlı kırılmalarında deprem olduğunu belirterek 3 riskli bölgenin olduğunu söyledi.  Profesör Doktor Ercan Batı Anadolu kabuğunun açılar ve yükselmesi ile oluşabilecek depremin yıkıcı deprem üretebilir iliğinin 6 ile 7, 2 büyüklüğünde olabileceğini belirterek,  “Seferihisar Urla kırığı diridir. Bunun olası deprem üreteceği yer Sisam Adası’nın kuzeyidir. Türkiye kıyılarını etkileyebilecek 6 ile 7,2 büyüklüğündeki deprem her zaman her daim olabilir. Bunun her an olabilmesi şaşırtıcı olmaz. Bunun dışında İzmir'i etkileyecek deprem yönünün bir diğeri de Midilli Adası önüdür. Bu bölgede de 6,5- 6,8 depreme girebilir. Böyle bir depremden Ege kıyıları etkilenecektir. Karasal olarak da en duyarlı olan kesim Manisa-Akhisar arası da depreme gebedir. O bölgede de sancılı durum söz konusudur.” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum