Deprem Uzmanı Tarih Verdi! Marmara'da 7,4 Şiddetinde Deprem Olacak

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki Elazığ'da katıldığı konferansta Marmara için korkutan uyarılarda bulundu. Japon deprem uzmanı 25 yıl içerisinde Marmara'da 7.4 şiddetinde deprem beklendiğini söyledi.

Deprem Uzmanı Tarih Verdi! Marmara'da 7,4 Şiddetinde Deprem Olacak
Editör: Haberra
27 Kasım 2018 - 15:13

Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kulübü tarafından ‘Deprem Afetine Hazır Mıyız’ Konferansı düzenlendi. Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki de FÜ İnşaat Mühendisliği Konferans Salonu'nda yapılan konferansa konuşmacı olarak katıldı. Moriwaki öğrencilerle bir araya Geldiği konferansta deprem sırasında öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi. Moriwaki, Konferansa katılan öğrencilerle sık sık şakalaşırken Türkiye Japonya dostluğuna da değindi.

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Konferansta depreme karşı dayanıklı bina nasıl yapılır konusu üzerine bilgiler verirken, “Türkiye’ye ilk 1990 yılında geldim. 28 yıldır bu ülkede yaşıyorum. Türk-Japon kültürü birbirine çok benziyor. Maalesef aynı olan ancak olumsuz ortak noktalarımızdan bir tanesi de, deprem. Depremlerde iki ülke çok acı çekiyor. Türkiye, deprem konusunda Japonya kadar eğitimli değil. Onun için ben de öğrencilere bu konuda eğitim veriyorum. Elazığ’da, özellikle kuzey Anadolu fay (KAF) hattının geçmesinden dolayı depreme karşı tehlikeli bir bölge. Bundan dolayı sağlam inşaat yapmak gerekir. Aslında, binanın temelini sağlam yaptıktan sonra çok ciddi problemler olmaz.  Ben Elazığ’a ilk defa geliyorum. Yüksek yerden Harput’tan baktım. Görünüş olarak çok kötü görünmüyor. Ancak uzaktan değil de daha detaylı bakmak lazım” ifadelerini kullandı.

"25 YIL İÇİNDE 7.4 ŞİDDETİNDE DEPREM OLACAK"

Moriwaki, gelecek 25 yıl içerisinde Marmara Bölgesi'nde Yüzde altmış ihtimalle 7.4 şiddetinde deprem meydana geleceğini belirterek, “Türkiye deprem bölgesidir. Özellikle Marmara ve İzmit bölgesi en tehlikeli iki bölge olarak görünüyor. Tahmini olarak 7.4 şiddetinde bir deprem olacak. Yani 17 Ağustos 1999 yılındaki İzmit (Gölcük) depremi büyüklüğünde deprem olacağını tahmin ediyoruz. Ancak biz buna hazır olursak, depremdeki hasarı yüzde 70’e kadar düşüyor. Onun için buna hazır olmak lazım. Allah korusun, depremi bir daha yaşamayalım. Elazığ başta olmak üzere KAF hattı üzerinde bulanan illerde bayağı önce depremler oldu. Fay hattı üzerinde sıra sıra giderek en tehlikeli bölge olan Marmara bölgesine kaydı. Yaklaşık 50 sene sonra tekrar dönüş yaparak bu bölgede etkili olabilir. Ancak KAF hattı üzerinde bulunan bölgelerde yakın tarihte deprem beklemiyorum”  dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum