AK Parti İstanbul İl Başkanı'ndan flaş itiraz açıklaması

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak yaptığı son dakika açıklamasında, "Tüm itirazlarımızı, 39 ilçe seçim kuruluna bugün saat 15.00 itibarıyla teslim ettik." dedi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı'ndan flaş itiraz açıklaması
Editör: Haberra
02 Nisan 2019 - 13:17

AK Parti İstanbul İl başkanlığında basın toplantısı düzenleyen Şenocak, Seçim sonucuna yönelik tespit ettikleri usulsüzlükler de dahil olmak üzere bütün itirazlarını 39 İlçe Seçim Kuruluna bugün saat 15.00 itibariyle teslim ettiklerini duyurdu. Şenocak itirazların esaslarına dayanarak, "Maddi hataların düzeltilmesi. Üzülerek belirtmeliyim ki oy verme işleminin başlamasından itibaren mevzuata aykırı adil seçim ortamını ifsat eden hileler ve usulsüzlükler tespit etmiş olduk. Oyların ilk olarak kayda geçirildiği, ıslak imzalı ve mühürlü sandık sayım döküm cetvelleri ile sandık sonuç tutanakları ve YSK'ya bildirilen oylar arasında fahiş farklar tarafımızca tespit edilmiş ve itirazımıza konu edilmiştir." diye konuştu.
Bir önceki basın toplantısında yaptığı açıklamada cetveller ve diğerlerinin tutmaması noktasında yaptığı bilgilendirmeyi de göz önünde bulunduran Şenocak Bugün farklı bir dosya ile alakalı bilgilendirme yapmak istediğini söyledi.
Basın mensuplarına bir cetvel gösteren Şenocak, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım'ın 3299 numaralı sandıkta 153 oy aldığını belirterek şu ifadeleri kullandı;

"Bu cetvelin sandık sonuç tutanağına geçişi, daha önceden de yapmış olduğum toplantıda biraz farklılık gösteriyordu. Burada daha ilginç bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. 2106 numaralı dosyada, Binali Yıldırım Bey'in sandık sonuç tutanağına 127 olarak işlenmiş. Aynı şekilde cetvele de 127 olarak işlenmiş. Ama burada bir farklılık var.

Burada ilçe seçim kurulunda bu verileri giren memurlar ya da görevliler, bu verileri sadece sıfır olarak kayda girmişler. Yani şu anda bizim bu şekilde bir kısım tespit ettiğimiz yaklaşık 2675 oydan bahsediyorum. Şu anda bunlar YSK'da sıfır olarak görünüyor. Şunu da ifade etmek istiyorum, burada bu işi hangi memurlar, neye dayanarak yapıyorsa bunlar üzerinde de gerekli hukuki noktadaki, ne yapılması gerekiyorsa bu süreç içerisinde yakın olarak takip edeceğiz ve uygulayacağız."
Şenocak açıklamasının devamında süreç içerisinde oy kullanan seçmen in hakkını hukukunu koyacak ve sürecin en adil şekilde yönetilmesine sağlamak gerektiğini ifade etti.
Vatandaşların oy hakkına daha doğru bir şekilde hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini belirten Şenocak, İlçe Seçim Kurulunu daha bu süreci yönetme noktasında daha gayretli olmaya davet etti.
Bütün İlçe Seçim kurullarının Zan altında bırakmak için tüm ilçe seçim kurulları ile alakalı "Böyle oluyor." diye bir tabir kullanmadıklarını anlatarak, "Ama bazı görevini tam olarak hakkıyla yerine getiremeyenler ya da görev sorumluluğunu farklı bir şekilde yansıtanlar hakkında bu cümleleri özellikle sarf ediyorum." dedi.
Hem cetvelle hem de diğer sonuç tutanağı da birbirini tutan bir sonucu veri aktarılırken sıfır olarak kaydedilemez yerini belirten Şenocak, Tüm kamuoyunun dikkatine bir kez daha buraya çekmek istediğini ifade etti.

"Bin sandıkta 25 bin oy geçersiz sayılmış"

Geçersiz Oyların yeniden sayılması noktasına yine devam ettiklerini belirten Bayram Şenocak, Seçim sonucuna etkileyecek 319 bin 578 geçersiz oy olduğunu dile getirdi.
Şenocak seçim kanunun değişmesi ile birlikte ilk defa bu seçimde muhtarlık pusulaları dahil bütün oy pusulalarının tek zarfa konulması sorunun uygulandığını belirterek, "Bu yeni durumda, zarfın içindeki bir pusulanın eksikliği veya fazlalığı gibi buna benzer durumlar sebebiyle binlerce oyun geçersiz sayıldığını tespit etmiş bulunmaktayız." dedi.

Şenocak, normalinde bir önceki yerel seçimde bu şekilde kullanılan oyların geçersiz sayılabileceğini, ancak değişiklikten sonra geçersiz sayılamayacağını, ancak binlerce tespitleri olduğunu kaydetti. 

Büyükşehir belediyesi oylarının tasnifinde sadece bin sandıkta 25 bin oyun geçersiz olarak kaydedildiğini belirten Şenocak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstanbul'daki 31 bin 124 sandıkta geçersiz oyların diğer oy pusulalarından farklı olarak büyükşehir oy pusulalarında yoğunlaşması tespit ettiğimiz önemli bir başka husustur. CHP'nin büyükşehir belediye başkan adayı geçersiz oyların açılarak yeniden sayılması dolayısıyla rahatsızlığını açıkça ifade etmiştir. Oysa demokrasilerde aslolan şeffaflık ve vatandaşımızın bir oy dahi olsa hakkının korunmasıdır. Bundan çekinmemesi gerekirken bu tepkiyi vermesi oldukça da manidar bir durumdur. Tüm bunlara yönelik olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına ilişkin oyların yeniden sayılması, seçim sonucunu etkileyecek olan oyların tasnifinin her aşamasındaki maddi hatalar ve usulsüzler ayrıca belirttiğimiz gibi geçersiz oyların seçim sonucuna direkt tesiri, vatandaşımızın hür iradesinin sandığa yansımasına halel getirmiştir."

- "Yasal ve meşru itiraz hakkımızı kullandık"

Şenocak, dikkate alınması gereken başka bir hususun da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği seçim sonucu olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu seçimde geçici sonuçlara göre Cumhur İttifakı 181 meclis üyeliği, Millet İttifakı 130 meclis üyeliği kazanmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi meclis üyeliğinde aşırı fark olmasına rağmen büyükşehir oylarındaki mevcut durum elimizdeki verilerle karşılaştırdığımızda şaibe oluşturmaktadır. Evrensel hukukta ve yaşanılan tüm seçim tecrübesinde çok fazla oyun kullanılıp çok az oy farkıyla neticelenen seçimlerde oy sayımlarının yenilenmesi ve daha düzenli gerçekleştirilmesi kamuoyunu rahatlatan ve seçimlere güveni sağlayan yaygın bir uygulamadır. Bizim görevimiz vatandaşımızın iradesinin tam ve eksiksiz olarak sandığa yansımasını sağlamaktır. Tespit ettiğimiz somut bilgi, belge ve veriler ışığında seçim kanunun tüm partilere tanıdığı yasal ve meşru itiraz hakkımızı kullandık. Her zaman belirttiğimiz gibi sandık demokrasinin asli unsurudur. Aziz İstanbulluların tercihi ve kararı da başımızın üstündedir." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum