Veliler Dikkat! Bunu İzinsiz Yaparsanız Yandınız!

Yargıtay Ceza Genel Kurulu emsal bir karara imza attı. Yargıtay’ın verdiği kararda velilerin sınıfa izinsiz girmesi, işyeri dokunulmazlığını ihlal sayıldı.

Veliler Dikkat! Bunu İzinsiz Yaparsanız Yandınız!
Veliler Dikkat! Bunu İzinsiz Yaparsanız Yandınız! melek eren

Bir ilkokulda 2 öğrencinin kavga etmesi sonucu kavgayı ayırmak isteyen öğretmene kızan çocuk çantasını da alıp sınıftan ayrıldı. Çocuğun ağabeyi bir süre sonra sınıfa gelerek öğretmeni ölümle tehdit etti. Öğretmenin dışarı çıkması yönünde ikaz etmesi üzerine çocuğun ağabeyi, "Deşerim seni, sen benim kim olduğumu bilmiyorsun, seni öldürürüm" dedi. Okul müdürü sınıftan yükselen sesleri duyarak sınıfa girdi ve durumu polis ekiplerine haber verdi. Polis ekipleri tarafından karakola götürülen 18 yaşından küçük gençten sınıf öğretmeni şikayetçi oldu. 1. Çocuk Mahkemesi’nde yargılanan sanık genç, ’İş yeri dokunulmazlığının ihlâli’ suçundan TCK’nun 116/2, 31/3, 62, 50/3 ve 52/2-4. maddeleri uyarınca 2 bin lira adli para cezası ile cezalandırıldı. Sanık avukatları kararı temyiz edince dava Yargıtay 4. ceza dairesinde görüldü.

KARAR BOZULDU

Yargıtay kararı oy çokluğu ile bozarken kararda,  "Suça sürüklenen çocuğun, kardeşinin sınıfında başka bir öğrenci ile arasında geçen tartışma sonrasında öğretmenin kendisini dövdüğünü ve bu nedenle okuldan ayrılıp haber vermeye geldiğini söyleyen kardeşinin bu beyanı üzerine öğretmeniyle konuşmak amacıyla eğitim aldığı okula gidip sınıfa girdiği anlaşılmaktadır. Ders yapmakta olan mağdurla tartışıp tehdit ettiği okulun ve sınıfın öğrenci yakınları tarafından gidilmesi mutad yerlerden olması karşısında, iş yeri dokunulmazlığının ihlâli suçunun oluşmayacağı gözetilmeden, suça sürüklenen çocuk hakkında hükümlülük kararı verilmesi isabetsizliğinden bozulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir"  ifadeleri kullanıldı.

BAŞSAVCILIK İTİRAZ ETTİ

Ancak Yargıtay 4 Ceza Dairesi’nin sınıfı basan Veli'nin Berat edilmesi gerektiği yönündeki kararına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti. Bunun üzerine Yargıtay ceza genel kurulu devreye girerek Emsal bir karar verdi. Yargıtay ceza genel kurulu sınıfa giren kişilerin işyeri dokunulmazlığını ihlal suçundan yargılanması gerektiğini belirterek şu kararı verdi;
"Açık bir rızaya gerek duyulmaksızın girilmesi mutat olmayan şirket binası, doktor muayenehanesi, avukatlık bürosu, iş yerlerinin üretim yapılan atölyesi veya lokantaların mutfak kısmına girilmesi konusunda kural olarak iş yeri sahibinin rızasının bulunmadığı varsayılır. Bu nedenle açık bir rıza bulunmadan söz konusu yerlere girilmesi, iş yeri dokunulmazlığının ihlâli suçunu oluşturabilecektir. Belli bir görevin ifa edilmesi nedeniyle, uyuşmazlığa konu ilköğretim okulu binası veya benzeri resmi kurum binaları da TCK’nun 116/2. maddesi kapsamında iş yeri olarak kabul edilmelidir. Bir okulun eğitime açık olduğu zaman diliminde açık bir rızaya gerek duyulmaksızın girilmesi mutat olan yerlerden olduğunda ve herkesin gidip orada iş ya da işlemini yaptırabileceğinde kuşku bulunmamaktadır. Ancak, geceleyin veya kapalı bulunduğu ya da eğitim yapıldığı zamanlarda, mutat olarak girilmeye elverişli olmadığı gibi, eğitimin yapılmakta olduğu sınıfın da özellikle de eğitimi engelleyecek şekilde, herkesin izne gerek olmadan girebilecekleri yerlerden olmadığı kabul edilmelidir. Bu açıklamalar ışığında somut olay değerlendirildiğinde; okul binasının eğitime açık olduğu sırada zımni bir rızanın varlığı kabul edilerek herkesin girebileceği yerlerden olmasına karşın eğitim ve öğretimin yapıldığı sınıfın öğrenciler, öğretmenler ve ilgililer haricindeki kişilerce açık bir rızaya gerek duyulmaksızın girilmesi mutat olan yerler dışında kaldığı ortadadır.Sınıfa izinsiz giren sanığın şikâyetçinin sınıftan çıkması konusundaki uyarısına rağmen çıkmayıp şikâyetçiyi tehdit etmesi, şikâyetçinin sınıftaki öğrencilerden durumu başka bir öğretmene haber vermelerini istemesi üzerine sınıftan ayrılması karşısında, atılı iş yeri dokunulmazlığının ihlâli suçunun bütün unsurlarıyla oluştuğu kabul edilmelidir. Yargıtay 4. Ceza Dairesi’nin sanığın beraatine karar verilmesi gerektiği yönündeki bozma kararı isabetsizdir. Bu itibarla, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı itirazının kabulüne, Özel Daire bozma kararının kaldırılmasına karar verilmiştir."

 

yargıtay sınıfa izinsiz giren veli emsal karar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!