Varis, Akciğerlere Pıhtı Atabilir

Estetik görünümü bozan varis, özellikle kadınlar açısından büyük bir kabustur. Kendisini ağrı ve şişlikle belli eder.

Varis, Akciğerlere Pıhtı Atabilir
Varis, Akciğerlere Pıhtı Atabilir Şener Koştu

Estetik görünümü bozan varis, özellikle kadınlar açısından büyük bir kabustur. Kendisini ağrı ve şişlikle belli eder. Varisin sadece estetik açıdan bir problem olmadığına değinen uzmanlar, “Varis, toplardamarlarda meydana gelen ilerleyici bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği takdirde pıhtılaşmalara, bacaklarda renk değişikliklerine, yaralara neden olabilir. Hatta akciğerlere pıhtı atma olasılığı oldukça yüksektir.” diyerek vatandaşları, varisi hafife almamaları hususunda uyardı.

Varise neden olan başlıca faktörler ise genetik, hormonlar, çoklu doğumlar, uzun süre ayakta durarak çalışmak, geçirilen damar pıhtılaşmalarıdır. Bu nedenler arasında en dikkat edilnmesi gereken ise genetik yatkınlıktır. Yani aile bireylerinde varis rahatsızlığı olan bir kişinin tedbir almadığı takdirde varis rahatsızlığı geçirme olasılığı fazladır. Bahçeşehir Üniversitesi Medical Park Göztepe Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mutlu Cihangiroğlu, varis rahatsızlığını hafife almamaları gerektiği hususunda vatandaşlara önemli uyarılar yaptı.

Bacaklarda Huzursuzluk Hissine Yol Açar

Varis, toplardamarlarda yaşanan bir rahatsızlıktır. Toplardamarlar ise kirli kanı kalbe taşıyarak önemli bir görev görür. Toplardamarları, atardamarlardan ayıran ise kendi sistemi içerisindeki kapakçıktır. Bu kapakçıkların görevi ise kanın kalbe gitmesini sağlamak olduğu kadar kanın geri kaçmasını engellemektir. Bu kapakçıklarda yaşanan bozulma neticesinde kan ayaklara geri kaçınca kılcal damarlarda meydana gelen genişleme neticesinde varis rahatsızlığı ortaya çıkar.

Estetik Görüntüyü Bozar

Varis rahatsızlığı özellikle genç bayanlar için bir kabustur. Estetik açıdan bir çok kötü bir görüntü oluşturur. Ancak varis, bacaklarda sadece kötü görüntü oluşturmaz. Aynı zamanda bacaklarda kasılmalara, ağrılara, dolgunluğa, kramplara, bacaklarda huzursuzluk hissine, şişliğe, renk değişikliklerine ve bir türlü iyileşmeyen yaralara da neden olabilmektedir. Varis rahatsızlığında yaşanan bacak ağrıları gün sonuna doğru gittikçe artsa da ayaklar yukarı kaldırılarak dinlendirildiği zaman ağrının şiddeti azalır.

Ciltte Yaralar Oluşabilir

İlerleyici bir rahatsızlık olan varis, tedavi edilmediği takdirde ayağın beslenmesini engelleyerek ayakta renk değişikliklerine, ülsere ve bir türlü iyileşmeyen yaralara yol açabilir. Hatta ayakta kangren dahi oluşabilir. Varisler içerisinde oluşabilecek pıhtışlaşmalar damar tıkanıklarına yol açabileceği gibi akciğerlere pıhtı dahi atabilir. Varis gelişiminin hızlanmasında kadınlardaki hormonal yapı etkilidir. Bu bilimsel olarak da ispatlanmıştır. Kadınların varis oluşumlarına en fazla dikkat etmesi gereken dönem ise hamilelik dönemidir.  

varis estetik toplardamar akciğer Bahçeşehir Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü