Uzmanlar Uyardı! Trans Yağlar Sağlığı Tehdit Ediyor, Evinize Bile Sokmayın

Uzmanlar trans yağların insan hayatı olumsuz etkileyen çok sayıda hastalığa neden olduğunu belirtiyor ve bu yağları içeren ürünlerin kesinlikle mutfağa sokulmaması gerektiğini vurguluyor. Doç. Dr. Ümit Aydoğan, Bu zararlı yağların başta kalp damar hastalıkları ve beyin hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa neden olabildiği gibi aynı zamanda Hamile anneler de düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirmesi gibi olumsuz etkilerinin olduğunu dile getirdi. Trans yağlar Sadece bu kadarla kalmıyor bağışıklık sistemini de olumsuz etkileyerek Alerjik ve immünolojik hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Uzmanlar Uyardı! Trans Yağlar Sağlığı Tehdit Ediyor, Evinize Bile Sokmayın
Uzmanlar Uyardı! Trans Yağlar Sağlığı Tehdit Ediyor, Evinize Bile Sokmayın melek eren

Yapılan araştırmalara göre trans yağ kullanmayan ülkeler de kalp hastalığı riski çok daha az görülüyor. Son günlerde trans Yağlara yasaklayan ülkelerin sayısı giderek artıyor. Bu ülkelerde özellikle kalp ve damar hastalıkları Tip 2 diyabet ve karaciğer yağlanması gibi hastalıklar yüzde altı azaldı. Doç. Dr. Ümit Aydoğan, Trans yağların insan hayatı üzerinde çok olumsuz etkileri olduğunu ve birçok hastalığa neden olduğunu belirterek bu yağları içeren ürünlerin kesinlikle eve sokulmaması gerektiğini dile getirdi.

“YAĞLAR EN FAZLA SORGULANAN GIDALAR”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Aydoğan, İnsanların beslenme alışkanlıkları ve hastalıklar arasında sıkı bir ilişki olduğunu belirterek, "Özellikle belirli hastalıklarda neden araştırılırken en fazla sorgulanan başlıca gıda maddeleri yağlardır. Diyetteki yağ oranları, sağlıklı bir insanın kandaki lipid içeriği (profili, dağılımı) için büyük önem taşır"  ifadelerini kullandı.

"KÖTÜ KOLESTROLÜ YÜKSELTİR"

Doçent Doktor Aydoğan yağların Doymuş ve doymamış olarak iki gruba ayrıldığını belirterek,"Doymuş yağlar oda ısısında dahi katı halde bulunarak, özellikle insan vücudunda yağ birikimi ve kilo alımına neden olmaktadır. Bu nedenle, günlük diyette LDL-kolesterol (kötü kolesterol) düzeyini en fazla yükselten doymuş yağların alımı azaltılmalıdır. Doymamış yağlar ise; zeytinyağı, fındık yağı, kanola yağı, mısır, soya, ayçiçeği yağı, sert kabuklu yemişler, tohumlar gibi bitkisel ürünlerde ve özellikle soğuk sularda yasayan uskumru, toncin, somon gibi balıklarda bol miktarda bulunan, insan vücudunda sentezlenmeyen ve gıdalarla alınması gereken yağlardır. Doymamış yağlar, insulin duyarlılığını arttırarak trigliserid düzeyini düşürürler"  dedi.

“KIZARTMA YAĞLARI PİŞİRME ESNASINDA TRANS YAĞLARA DÖNÜŞÜYOR”

Doymuş yağlar olarak trans yağların farklı yollarla oluştuğunu belirten Aydoğan, kızartma yağlarının da pişirme işlemi sırasında trans Yağlara dönüşebildiğini dile getirdi. Aydoğan açıklamasının devamında, “Besin endüstrisinde sık kullanılan trans yağlar, vücutta doymuş yağlar gibi işlev görerek kötü kolesterolü olumsuz etkiler. Trans yağlar HDL-kolesterol (iyi kolesterol) düzeyinde azalmaya neden olurken, doymamış yağlar HDL-kolesterol düzeylerini arttırırlar. Sağlıklı bir beslenme için, diyetle alınan doymuş yağ alımı ve tıpkı doymuş yağlar gibi etki gösteren trans yağ alımını kısıtlamak veya azaltmak gerekmektedir" diye konuştu.

trans yağlar trans yağ nedir doymuş yağ doymamış yağ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü