Trafikteki Hava Kirliliği Çocuklarda Astımı Tetikliyor

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre trafikteki araçların oluşturduğu hava kirliliği yüzünden dünyada her sene 4 milyon çocuk astım rahatsızlığına yakalanıyor.

Trafikteki Hava Kirliliği Çocuklarda Astımı Tetikliyor
Trafikteki Hava Kirliliği Çocuklarda Astımı Tetikliyor Şener Koştu

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre trafikteki araçların oluşturduğu hava kirliliği yüzünden dünyada her sene 4 milyon çocuk astım rahatsızlığına yakalanıyor. Bu rakam ise trafikteki hava kirliliği nedeniyle günde 11 bin çocuğun astıma yakalandığı anlamına geliyor.

Yeni çocuk astımı vakasının en sık rastlandığı ülkelerdeki hava kirliliğinin oranı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sınırlarının altında bulunuyor. Bu durumda hava kirliliğinin çocuklar açısından sanıldığından daha tehlikeli olduğunu gösteriyor. Hava kirliliği, çocukları yetişkinlerden daha fazla etkiliyor. Trafikteki hava kirliliği ise çocuk astımını küresel salgına dönüştürebilir.

George Washington Üniversitesi araştırmacıları tarafından 194 ülkede 125 büyükşehir karşılaştırılarak gerçekleştirilen araştırmada trafikteki hava kirliliğinin çocuklardaki astım vakalarına etkisi ilk defa küresel çapta incelendi. Trafikteki hava kirliliği ölçülürken taşıtların yol açtığı nitrojen dioksit (NO2) oranına bakıldı.

Hava kirliliğinin tehlikeli boyutlara ulaştığı ülkelerin başını Hindistan ve Çin çekmekteidir. Araştırmanın ortaya koyduğu dikkat çekici sonuçlardan biri ise çocuklarda yeni astım vakalarının en sık rastlandığı ülkeler, bu iki ülke ile sınırlı değil.

Trafikteki hava kirliliğinin çocuklarda yol açtığı astım vakalarının en sık görüldüğü ülke Kuveyt olurken, Kuveyt’ten sonra sırasıyla Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kanada, Tayvan ve Bahreyn geliyor.  

Araştırmada ülkemiz, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri ile birlikte değerlendirmeye alındı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde bulunan şehirler arasında trafikteki hava kirliliğinin yol açtığı çocuklardaki astım vakalarının en sık rastlandığı dördüncü şehir İstanbul, yedinci şehir ise Ankara oldu. İlk on şehir ise sırasıyla şöyle;

Tahran, Dubai, Amman, İstanbul, Bağdat, Riyad, Ankara, İskenderiye, Kabil, Cidde.   

ABD astım trafik hava kirliliği çocuk son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!