Susamlı Simit Üretimi Durma Noktasına mı Geldi?

Geçen yılın Temmuz ayına göre kilogram fiyatı %76,4 zamlanan susamın kilogram fiyatı 12 TL’ye çıkınca susamlı simit üretiminin durma noktasına geldiği iddia edildi.

Susamlı Simit Üretimi Durma Noktasına mı Geldi?
Susamlı Simit Üretimi Durma Noktasına mı Geldi? Şener Koştu

Geçen yılın Temmuz ayına göre kilogram fiyatı %76,4 zamlanan susamın kilogram fiyatı 12 TL’ye çıkınca susamlı simit üretiminin durma noktasına geldiği iddia edildi. Susam fiyatlarının bu kadar aşırı oranda zamlanmasının nedeni ise yurt dışından ithal edilen susamın stokçular tarafından piyasaya sürülmemesi.

Susam fiyatlarının 2017 yılına göre aşırı zamlandığına değinen Ankara Pideciler Simitçiler ve Esnaf Odası Başkanı Ahmet Yalçın, “Susam fiyatları dolardan daha hızlı yükseldi. Susamın fiyatı şimdi 9 lira civarında olsaydı üretici bunu normal karşılaşırdı. Ancak susam fiyatlarının 12 TL’ye yükselmesi üreticiyi gerçekten yormaktadır.” şeklinde konuştu.

Rantçıların Çıkar Oyunu

Susamı yurt dışından ithal edenlerin susamı piyasaya sürmediğini iddia eden Yalçın, “Susamdan önemli oranda rant elde etmek isteyen bir kesim var. Yurt dışından ithal edilen susam, bu kesim tarafından piyasaya sürülmemektedir. Susamda stokçuluğun önlenmesi ve piyasaya mal sürülmesi gerekir. Şu an mal gelmiyor. Üreticilerimiz ise stokçular yüzünden mağdur oldu.” dedi.

Simit Üretimi Durma Noktasında

Simit üretiminde maliyetlerin aşırı arttığına değinen Yalçın, “Piyasada 100 gr simit 1,25 TL’den satılmaktadır. Simit fiyatlarına zam yapılmasına kesinlikle taraf değiliz. Ancak maya ve un fiyatları da zamlandı. Esnafımızı esas mağdur eden ise susam fiyatlarıdır. Esanafımız, susam fiyatlarındaki aşırı artış yüzünden susamlı ürünler yerine susamsız ürünlere ağırlık vermeyi düşünüyor.

simit susam rant zam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü