Son Dakika! Bakan Çavuşoğlu'ndan 'S-400' Açıklaması: Rahatsız Olmaya Başladılar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'nin, Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S 400 hava savunma sistemi hakkındaki ifadelerini açıklama yaptı. Bakan Çavuşoğlu açıklamasında; "Biz yıllarca müttefiklerimizden almak istedik ve müttefiklerimizden almak istediğimizi kendilerine resmen bildirdik. Bazen basit silahların bile satılmasına engel çıkartan bu müttefiklerimiz nedense S-400 aldıktan sonra rahatsız olmaya başladılar. Neden rahatsız oluyorsunuz? Şu an NATO müttefikiysek ve dayanışmamızı artırmamız gerekiyorsa o zaman Türkiye talepte bulunuyorsa sen de satacaksın. Eğer sen vermek istemiyorsan, Türkiye'nin başka birisinden ya da NATO dışı bir ülkeden almasına da karışmayacaksın." dedi.

Son Dakika! Bakan Çavuşoğlu'ndan 'S-400' Açıklaması: Rahatsız Olmaya Başladılar
Son Dakika! Bakan Çavuşoğlu'ndan 'S-400' Açıklaması: Rahatsız Olmaya Başladılar melek eren

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Balıkesir merkez altıeylül ilçesinde ki AK Parti Seçim bürosunun açılışında yaptığı açıklamada Cumhur ittifakının birlik ve beraberliği güçlendirmek Türkiye'ye yönelik saldırıları bertaraf etmek ve Türkiye'nin hedeflerine ulaştırmak için kurulduğunu dile getirdi. 
 Çavuşoğlu, Suriye'deki Savaşı siyasi bir çözüme götürebilmek için sahada çalıştıklarını belirterek,  "Suriye'de şu anda devam eden ateşkesi  kalıcı kılmak için ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak için anayasa  komisyonunun kurulması dahil tüm adımları atmak için en çok çaba sarf eden,  samimi gayret sarf eden, gizli bir gündemi, ajandası olmayan tek ülke  Türkiye'dir."  dedi.
 Türkiye'nin Suriye'de virüsleri temizleyen tek ülke olduğuna dikkat çeken Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin kararlarını kendisi alan bağımsız bir ülke olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, Açıklamasının devamında;
"Türkiye ihtiyacı neyse gerekli adımları atmak durumundadır. Rusya'dan  S-400 hava savunma sistemini aldık. Yani hava sahamızı Türkiye'ye yönelik  tehditlerden korumak için S-400 savunma sistemini aldık ve sözleşmeyi yaptık. Biz  yıllarca müttefiklerimizden almak istedik ve müttefiklerimizden almak  istediğimizi kendilerine resmen bildirdik. Bazen basit silahların bile  satılmasına engel çıkartan bu müttefiklerimiz nedense S-400 aldıktan sonra  rahatsız olmaya başladılar. Neden rahatsız oluyorsunuz? Şu an NATO müttefikiysek  ve dayanışmamızı artırmamız gerekiyorsa o zaman Türkiye talepte bulunuyorsa sen  de satacaksın. Eğer sen vermek istemiyorsan, Türkiye'nin başka birisinden ya da  NATO dışı bir ülkeden almasına da karışmayacaksın. Eğer 'NATO müttefikleri NATO  ülkelerinin dışından ürün alamaz' dersen, şu anda S-300'leri ülkesinde bulunduran  diğer NATO üyesi ülkelere bakacaksın, onlarda niye var? Bunun esasen çerçevesini  NATO Genel Sekreteri belirlemiştir. Ne demiştir, 'Evet NATO müttefikleri içinde  dayanışma olmalı ama her ülke bağımsız bir devlettir, ülkedir, alım satımda  bağımsız hareket edebilir.' 'Ben güçlü ülkeyim, benim istediğim olacak' olmaz.  Hem satmayacaksın hem de 'Başka yerden alamazsın' demek olmaz. Bizim ihtiyacımız  varsa alırız." ifadelerini kullandı.

s 400 Çavuşoğlu NATO son dakika haberi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!