Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir, Nerede ve Nasıl Ölmüştür? İşte Dava Adamı Muhsin Yazıcıoğlu'nun Hayat Hikayesi

25 Mart 2009 yılında Yozgat mitingi için yola çıkan ve içinde bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Büyük Birlik Partisi’nin kurucusu Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünün üstünden 9 yıl geçti. İşte davadı adamı şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayat hikayesi…

Şehit Muhsin Yazıcıoğlu Kimdir, Nerede ve Nasıl Ölmüştür? İşte Dava Adamı Muhsin Yazıcıoğlu'nun Hayat Hikayesi
24 Mart 2018 - 23:37

25 Mart 2009 yılında Yozgat mitingi için yola çıkan ve içinde bulunduğu helikopterin düşmesi sonucu şehit olan Büyük Birlik Partisi’nin kurucusu Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünün üstünden 9 yıl geçti. İşte davadı adamı şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayat hikayesi…

MUHSİN YAZICIOĞLU KİMDİR?

Tam bir dava adımı olarak bilinen ve milliyetçi ruhu ile tanınan Muhsin Yazıcıoğlu, 1954 yılında Sivas Şarkışla ilçesinde dünyaya gelmiştir. Çiftçi bir ailenin oğlu olan Yazıcıoğlu, ilkokul ve ortaokul eğitimlerini memleketi Şarkışla’da tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için 1972 yılında Ankara’ya gelen Muhsin Yazıcıoğlu, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde tamamlamıştır. 1968 yılında ilk dernek çalışmalarına başlayan Yazıcıoğlu aynı zamanda memleketi Şarkışla’da ‘Genç Ülkücüler Hareketi’ne katılmıştır. Ankara’ya geri dönen ve burada Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nde görev almaya başlayan Muhsin Yazıcıoğlu, 1977 ile 1978 yılları arasında Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevlerini üstlenmiştir. 1980 yılına kadar Milliyetçi Hareket Partisi’nde Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Yazıcıoğlu, Türkiye’nin en zorlu dönemlerinden biri olan 1980 darbesi döneminde ‘MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası’nda yargılanarak 5,5 yıl hücrede olmak üzere tam 7,5 yıl Ankara Mamak Cezaevi’nde hapis yatmıştır. Tam bir Vatansever ve milliyetçi kişiliği ile tanınan Yazıcıoğlu, 1987 yılında her şeye yeniden başlamış ve millete hizmet etme hedefiyle siyasete kaldığı yerden emin adımlarla devam etmiştir. 

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ’Nİ KURDU

1993 yılında bir grup arkadaşıyla beraber Büyük Birlik Partisi’ni kuran Muhsin Yazıcıoğlu, 24 Aralık 1995 yılında yapılan erken seçimlerde ANAP’la bir ittifak gerçekleştirdi ve TBMM’ye girdi. 1996 yılında ANAP’tan istifa eden ve yeniden kurucusu olduğu parti BBP’ye dönen Yazıcıoğlu, Mart 2009 yılında yapılacak olan seçimlerde iddiasını ve hedeflerini tüm cesaretiyle ortaya koydu. ‘Hazineden yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz, İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz. Seçimlerde iddialıyız.’ şeklindeki son açıklamalarıyla hafızalara kazındı.

2009 YILINDA YOZGAT MİTİNGİNE GİDERKEN ŞEHİT OLDU

Büyük Birlik Partisi kurucusu ve Genel Başkanı olan Muhsin Yazıcıoğlu, tarihler 25 Mart 2009’u gösterdiği gün Kahramanmaraş mitinginin hemen sonrasında Yozgat’ta yağacağı miting için helikopterle yola çıktı. Ancak Yazıcıoğlu’nun içinde bulunduğu helikopter Göksun ilçesi yakınlarında düştü. Düşen helikopterin ihbarı helikopter içinde olan İHA Sivas muhabiri İsmail Güneş2in 112’yi arayarak yardım istemesiyle öğrenildi. Bölgeye intikal eden ekiplerin yaptıkları arama kurtarma çalışmaları yaklaşık 48 saat sonra sonuç verdi ve arama çalışmaları sonucunda düşen helikopterin enkazı ve Muhsin Yazıcıoğlu ile beraber 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Düşen helikopterde şehit olan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ölümünün üstünden 6 gün geçtikten sonra 31 Mart 2009 tarihinde Kocatepe Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı. TBMM’de Yazıcıoğlu için düzenlenen törende, Yazıcıoğlu’nun Türk bayrağına sarılı olan naaşı üzeri çiçeklerle donatılırken cenazesine binler katıldı. Alınan bilgilerde, şehit Muhsin Yazıcıoğlu’nun cenazesinin bıraktığı vasiyet üzerine Ankara’da yer alan Taceddin Dergahı’na gömüldüğü belirtiliyor.

Şehit Muhsin Yazıcıoğlu'nu ölümünün 9. yılında rahmetle anıyoruz...

 

Editor:  Haberra

YORUMLAR

  • 0 Yorum