Sanatçı ve Zamanı

İstanbul Modern’de sergilenmekte olan ‘Sanatçı ve Zamanı’ adlı koleksiyon sergisi sanatçıların zaman fikri etrafında birey olarak kendilerini ve çalışmalarını nasıl konumlandırdıklarını konu alıyor.

Sanatçı ve Zamanı
Sanatçı ve Zamanı
İstanbul Modern’de sergilenmekte olan ‘Sanatçı ve Zamanı’ adlı koleksiyon sergisi sanatçıların zaman fikri etrafında birey olarak kendilerini ve çalışmalarını nasıl konumlandırdıklarını konu alıyor. ‘Sanatçı ve Zaman’ sergisi, sanatçının kendi içinde yaşadığı zamanı toplumun, kültürün, doğanın ve evrenin yaşamakta oldukları zaman ile kurulan bağa ve bir hesaplaşmaya fırsat veriyor. Sergi, geçmişten geleceğe farklı zaman dilimlerini ortak konular etrafında bir araya getiriyor. Sanatçının geçmişten geleceğe değişmekte olan zaman dilimleri karşısında hissettikleri duygu değişimleri, iç zamanları ile geri kalanların yaşadıkları zaman ile kurdukları derin yakınlıklar anlatılıyor. Sanatçı ve sanatının zaman karşısındaki değişimi e dönüşümü gözlenirken aynı zamanda sanat eserinin de gelip geçicilik ve zaman karşısındaki duruşunu da anlatıyor. Sanat yapıtları hangi zamanların içinden geçerek şimdi, şu an izlediğimiz zamanın parçası olurlar? Başka yapıtlarla kurdukları zamansal ilişkinin anlamı nedir? Sanat yapıtları hangi koşullara direnerek veya parçası olarak gelecek zamana kalırlar? “Sanatçı ve Zamanı”, Türkiye’nin mihenktaşı düşünür ve edebiyatçılarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın (1901-1962) “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözlerini de bir çıkış noktası olarak belirliyor. Tanpınar’ın sözü etrafında farklı coğrafyalardan farklı sanatkarlar kendi bakış açılarıyla toplanıyorlar. Soyut sanatın farklı zamanlardaki karşılıklarını, sanat üretiminde malzeme ve atölyenin rolünü, peyzaj ve natürmort geleneğinden bugünün doğa algısına olan dönüşümü, kimlik arayışlarını, yüce ve tinsel olana karşı ilgiyi, varoluş sorgulamalarını, beden politikalarını, feminist yaklaşımları, yeni kent kültürünün dayattığı karmaşık sorunları, savaş, ölüm ve yıkım karşısında verilen mücadeleyi, su kültürü ve bir boğaz kenti olan İstanbul etrafında gelişen hayat hikayelerini ve Anadolu insanını tanıma çabalarını ortak duygular etrafında yan yana getiriyor. İstanbul Modern’de gezebileceğiniz ‘Sanatçı ve Zamanı’ sergisi, Tanpınar’ın sözü çıkış noktasından sanatçıların zamanlar arası varoluş serüvenlerine dair bir yol haritası sunuyor.
Ahmet Hamdi Tanpınar dönüşüm düşünür edebiyatçı geçmiş ve gelecek istanbul modern koleksiyon sergisi mihenktaşı sanatçı ve zamanı varoluş serüveni zaman
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü
Dilber Ay’ın Yaşadığı Mahalleye Ölüm Haberinin Ardından Hüzün Çöktü