“Ruhum Yaşlı” Diyenlerin Beyni Risk Altında!

Beyinde insan vücudundaki her organ gibi yaşlanabiliyor. “Ruh” denilen varlık aslında beyin tarafından yönetiliyor. Uzmanlar ruhun yaşlanmasının aynı zamanda beyni yaşlanması olduğunu belirtiyor ve “‘Ruhum yaşlı’ diyen gençlerin beyni risk altında olabilir” diye uyarıyor. Ayrıca Uzmanlar uzun süren Tükenmişlik sendromu ve depresyonun bunamaya neden olabileceğini söylüyor.

“Ruhum Yaşlı” Diyenlerin Beyni Risk Altında!
“Ruhum Yaşlı” Diyenlerin Beyni Risk Altında! melek eren

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, 1 Ekim Aolarak günü nedeniyle önemli açıklamalarda bulundu. Ruh ve beyin sağlığı hakkında konuşan Metin, bu Ikisinin birbirinden ayrılamaz bir bütün olduğunu söyledi.

BEYİN RUHU YARATIR

Beyin ve ruhu birbirinden ayırmanın mümkün olmadığını söyleyen Doç. Dr. Barış Metin, “Ruh dediğimiz şeyi yaratan organ aslında beyindir. Yani ruhun yaşlanması, aynı zamanda beynin yaşlanmasıdır. Bu nedenle ruhum yaşlı diyen gençlerin beyni de risk altında olabilir. Bu gibi durumlar genelde Tükenmişlik Sendromu ve depresyon denilen hastalıklarda görülür. Bu durumlarda kişideki tükenme hissine ek olarak beyin de hızlı yaşlanır. Sinir hücreleri yani nöronların sayısı hızlıca azalır. Tükenmişlik ve depresyon uzun süreli olursa demans yani bunamaya da neden olabilir”  ifadelerini kullandı.

MADDE KULLANIMI VE DEPRESYON BEYİN YAŞLANMASINI ETKİLİYOR

Doç. Dr. Barış Metin, Beynin yaşlanmasını hızlandıran ve yavaşlatan çeşitli faktörler olduğunu belirterek, “Beyinde yaşlanmayı hızlandıran faktörlerin başında; depresyon, bunamalar ve bağımlılık yapıcı toksik maddeler gelir. Bu hastalıkları olan ve toksik madde kullanan bireylerin beyninde daha hızlı yaşlanma ve küçülme görülür. Beyin nöronları sağlıklı bireylere göre daha hızlı ölür, beynin hacmi azalır ve içindeki sıvı miktarı artar. Yaptığımız bir çalışmada bağımlılık yapıcı madde kullanan bireylerin beyinlerinin sağlıklı bireylere göre çok daha küçülmüş olduğunu bulduk. Beyni yaşlanmaktan koruyan faktörlerse kendini iyi hissetme, keyif alınan işler yapma, mutlu olma duygusu ve egzersizdir. Beynini sağlıklı aktivitelerde sürekli kullanan bireylerin beyni genç kalmaktadır. Spor yapan bireylerin beyinleri de yapmayanlara göre daha sağlıklı ve büyük olur.” ifadelerini kullandı.

“BEYİN HACMİNİN KÜÇÜLMESİ, FONKSİYON AZALMASI ANLAMINA GELMEZ"

Doç. Dr. Barış Metin, İnsan beyninde yaşlandıkça önemli değişiklikler meydana geldiğini belirterek, “Bu değişiklikler genelde beynin fonksiyonlarında azalma şeklinde bilinir. Aslında tam olarak böyle değildir. Yaşlandıkça beynin hızlı karar verme ve bellek gibi fonksiyonlarında azalma olurken, mantık yürütme, analiz etme ve bunlara bağlı karar verebilme yetenekleri artar. Beyin yapısına baktığımız zaman yaşlanmayla birlikte bir miktar küçülmeden söz edilebilir. Ancak hacimce küçülme her zaman fonksiyon azalması anlamına gelmez. Beyin fonksiyonunu belirleyen ana etmen sinaps yani nöronlar arası bağlantı sayısıdır. Sağlıklı yaşlanmada beyin nöronlarını kaybederken sinaps’lar yoluyla tecrübe kazanır ve öğrenir. Yaşlandıkça öğrenme sanıldığı gibi durmaz. Beyin her yaşta yeni sinaps yapabilme özelliğine sahiptir” dedi.

BEYİN YAŞLANMASI SAĞLIKLI İSE ENDİŞE ETMEYİN

Bütün organlar gibi beyinde de yaslanma gelebileceğini söyleyen Metin, “Normal yaşlanmada beyinde hücre (nöron) sayısı azalır. Ancak bu azalma fonksiyonlarda kayba neden olmaz. Yani beyin kendine yetecek kadar nöron ve sinapsı korur. Anormal yaşlanma ise bunama gibi nörodejeneratif hastalıklarda görülür. Bu hastalıklarda nöron sayısı çok hızlı azalır. Bu durum da kişinin bellek, dikkat gibi yaşamını idame ettirmesine yarayan fonksiyonlarında ciddi kayıplara neden olur. Sağlıklı beyin yaşlanması korkulacak bir durum değildir. Yaşlandıkça bazı fonksiyonlarımızın eskiye göre daha zayıf olması doğal bir süreçtir.” dedi.

DEPRESYONDAN KORUNUN

Metin açıklamasının devamında, “Öncelikle yaşamdan beklentimiz, hayallerimiz, umutlarımız, ideallerimizin olması, yakınlarımızla birlikte mutlu bir yaşam sürmemiz, kaliteli sosyal ilişkiler kurmamız, çalışmamız ama gerektiğinde dinlenmeyi bilmemiz bizi beyin yaşlanmasına karşı korur. Beyin yaşlanmasını hızlandıran depresyon hastalığından özellikle korunmalı ve varsa bir uzmana başvurmalıyız. Sağlıklı beslenme, tek tip beslenmeden kaçınma beynimizi korur. Bunun yanında fiziksel egzersiz ve spor da beyni yaşlanmaktan kurtarır.” ifadelerini kullandı.

 

beyin sağlığı beyin yaşlanması beyin yaşlanır mı son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!