Probiyotik Bağırsak Florasına Ulaşmazsa Sağlığa Yararı Olmuyor

Probiyotikler, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardım ederek bağışıklık sistemini güçlendiren mikroorganizmalardır.

Probiyotik Bağırsak Florasına Ulaşmazsa Sağlığa Yararı Olmuyor
Probiyotik Bağırsak Florasına Ulaşmazsa Sağlığa Yararı Olmuyor Şener Koştu

Probiyotikler, sindirim sisteminin düzenlenmesine yardım ederek bağışıklık sistemini güçlendiren mikroorganizmalardır. Bağırsağın doğal florasının rahatsızlığa yol açan düşman organizmalarla savaşmasını sağlayan probiyotiklerin doğru kullanılması son derece önemlidir. Kullanılan probiyotiğin mutlaka taşıması gereken özellikler ise şikayete uygun olması, savaşçı mikroorganizmalar olması, sayısının yeterliliği ve bağırsak tarafından sindirilmesidir.

Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dyt. Vildan Çelik, “Probiyotiklerden beklenen faydanın elde edilebilmesi bağırsak florasına ulaşmasına ve zararlı flora ile mücadele edebilecek canlı mikroorganizma sayısının yeterli olmasına bağlıdır. Ayrıca kullanılan probiyotiğin bağırsak florasına ulaşması için mide asidi ve safra tuzuna dayanıklı olması gerekir. Kapsül şeklindeki probiyotikler, geç salınımlı kapsül olmalıdır. Probiyotikler canlı miroorganizmalar olduğundan son kullanma tarihi çok önemlidir. Isıya karşı hassas probiyotikler, kesinlikle buzdolabında muhafaza edilmelidir. Bu nedenle etiketlerdeki saklama koşullarına uyulması gerekir.” dedi.

Bağırsaklarda aşırı bakteri yaşadığına ve bununda probiyotik çeşitliliğini artırdığına değinen Dyt. Vildan Çelik, “Kullanılacak probiyotik şikayete göre değişkenlik gösterir. Mesela ishal, gaz, mantar ve antibiyotik kullanımının ardından farklı probiyotikler kullanılması gerekir. Tek bir probiyotikten yeterli fayda sağlanamazsa farklı probiyotikleri birlikte kullanmak daha faydalı olabilir.” ifadelerine yer verdi.   

probiyotik bağırsak florası mikroorganizma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 7 Nisan 2019 Kim Kazandı? Survivor 2019 7 Nisan Eleme Adayları
Survivor 7 Nisan 2019 Kim Kazandı? Survivor 2019 7 Nisan Eleme Adayları
Survivor 30 Mart 2019 Fragmanı! Survivor 2019’da Atakan’a Ne Oldu, Durumu Ciddi Mi?
Survivor 30 Mart 2019 Fragmanı! Survivor 2019’da Atakan’a Ne Oldu, Durumu Ciddi Mi?