Migren ağrısı milattan önce de varmış

Migren ağrısının geçmişinin milattan öncesine dayandığını biliyor musunuz? Uzmanlar, milattan önceki yıllara ait çizimlere bakıldığında, o dönemlerde de migren tedavisine çare arandığını gözler önüne serdiğini belirtiyor

Migren ağrısı milattan önce de varmış
Migren ağrısı milattan önce de varmış

Günümüzde birçok kişinin yaşam kalitesini düşüren ve şiddetli baş ağrısına neden olan miğrenin milattan önceki yıllarda da çaresinin arandığını biliyor musunuz? Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aslan Tekataş, milattan önceki yıllara ait değişik çizimler birleştirildiğinde, o dönemde de migren tedavisi yapıldığının görüldüğünü belirterek bu hastalığın geçmiş yıllarda birçok kişiyi etkilediğini söyledi. 

KAFANIN İÇİNE CİN GİRDİĞİ SANILIYOR

İnsanlığın, varoluşundan itibaren baş ağrısından muzdarip olduğunu dile getiren Doç. Dr. Tekataş “Milattan önce 7000 yılından kalan kafataslarında, bir cihazla kafatasının delinmesi ve trepanasyon (baş deliği ameliyatı) denen bir işlemin bulguları mevcuttur. Bu işlemin, o dönemde kafanın içine bir cin girmesi ve bu cinin oradan çıkarılması inancıyla yapıldığı sanılıyor. Döneme ait değişik değişik çizimler var. Bu çizimler birleştirildiğinde migren tedavisi yapıldığını biliyoruz."

MİGREN SIK GÖRÜLÜYOR

Kadınların yüzde 95'inin, erkeklerin de yüzde 90'ının yılda bir kez baş ağrısıyla karşı karşıya kaldığına işaret eden Doç Dr. Tekataş, toplumda en sık görülen baş ağrısının gerilim tipi ve migren olduğunu vurguladı.

Uluslararası Baş Ağrısı Derneği'nin baş ağrılarını 14 ana grup ve yüzlerce alt grup olarak sınıflandırdığını belirten Doç. Dr. Tekataş, "Bunlar migren, gerilim tipi ve küme baş ağrılarıdır. Sekonder baş ağrıları ise yüzde 10 oranında görülen, nedeni belli bir hastalığa bağlı olarak beyin damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, beyin tümörleri, göz hastalıkları, sinüzit, menenjit gibi hastalıkların seyri sırasında çıkan ağrılardır" dedi.

AA

bilim menenjit migren Tıp Fakültesi Trakya yüzde Çin damar hastalıkları Grup
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!