Mide Sağlığında Yapılan Genel Hatalar

Sağlıklı yaşamak için dikkat edilmesi gereken en önemli husus yeme ve içmedir. Beslenmek yaşamın devamında zorunlu olsa da yenilen gıdalar vücutta kana dönüşüp ihtiyaç duyulan maddeler organlara taşınır.

Mide Sağlığında Yapılan Genel Hatalar
Mide Sağlığında Yapılan Genel Hatalar Şener Koştu
Sağlıklı yaşamak için dikkat edilmesi gereken en önemli husus yeme ve içmedir. Beslenmek yaşamın devamında zorunlu olsa da yenilen gıdalar vücutta kana dönüşüp ihtiyaç duyulan maddeler organlara taşınır. 
 
İnsan vücudunda sindirim sisteminin en önemli organlarından olan mide, diyaframın altında, karın boşluğunun üst bölümündeki en geniş bölümdür. Midenin temel üç fonksiyonu ise şöyledir;
 
  •  Yemek borusu ile mideye gelen besinler, burada geçici bir süre depolanır. Bebeklerde midenin hacmi 30 ml (limon büyülüğünde) iken yetişkinlerde 1-1,5 litredir. Mide, 2-3 litreye kadar besin depolama kapasitesine sahiptir. 
  •  Mide, besinleri mide salgısı ile karıştırarak kimüse (yarı sıvı, yarı lapa) çevirir. Böylelikle besinler, mideden bağırsağa geçen yarı sindirilmiş besin maddelerine dönüşür. 
  •  Yeteri düzeyde sindirim ve emilimin olabilmesi için kimüsün ince bağırsaklara geçişi de mide tarafından kontrol edilir. 
Bizler, besinleri günün hangi öğününde alırsak alalım bu besinler, vücudumuzda üç günlük yolculuğa çıkar. Bu açıdan bakıldığı zaman mide çok önemli bir fonksiyona sahiptir. Günlük yaşantı içerisinde alınacak tedbirler ile yaşanan mide sorunları asgari seviyeye indirilebilir. 
 
İştah ve Öğün
 
Yemeğin iştahlıyken yenilmesi gerekse de sofradan tam doyulmadan kalkılmalıdır. Normal yemek yendikten sonra iştah durumu devam ediyorsa bu iştaha aldırmayarak yemek yemekten vazgeçilmelidir. Yemek öğünlerine özen gösterilmeli ve zorunlu olmadıkça alışıldık öğünlere riayet edilmelidir. Günde iki öğün yemek yiyen kimse öğün sayısını teke düşürdüğü takdirde vücudunda zayıflama olur. Günde tek öğün yiyen kimsede öğün sayısını ikiye çıkardığı takdirde kilo alır. Sağlıklı bir yaşam için en önemli kurallardan biri acıkmadıkça sofraya oturmamak, acıkınca da ertelememektir. 
 
Öğünlerde yemekleri zamana yayarak yavaş şekilde yemek sağlık açısından uygun değildir. Yemeği kısa sürede yiyerek sofradan kalkmak en uygunudur. Yemek zamana yayılarak ağır şekilde yenildiği zaman ilk yenilen lokma midede hazım edilmeye başlar. Midede hazım başlayınca da yemek yemek sakıncalıdır. Yemeği aşırı hızlı yemekte mide için zararlıdır. Bu hususta en uygunu yeterince çiğnedikten sonra yutmaktır. Yeteri kadar çiğnenmeyen lokmalar hazım güçlüğüne yol açar.  
 
Uyanınca Su İçmek Riskli
 
Mide rahatsızlıklarının başlıca sebebi beslenmede yapılan hatalardır. Bu hatalar, mideyi gereğinden fazla yormaktadır. Bu hatalardan en önemlileri arasında uyanınca su içmekte yer alır. Uykudan uyanıldığı zaman çok susanmış olsa dahi su içilmemelidir. Çünkü uyanıldığı zaman içilen su sinirlere zarar verdiği gibi titreme getirir. Ayrıca karında su birikmesi fazla olur. Ünlü Hekim İbn-i Sina'da, öğrencilerine gece uykudan kalkıldığı zaman su içilmesini tavsiye etmemiştir. Sebebini soran öğrencilerine ise uykudayken vücut ısısının düştüğünü ve su içildiği takdirde akciğerlere kan hücum edeceğini söylemiştir. Yemek üzerine de su içilmesi sakıncalıdır. Çok mecbur kalınırsa ağza alınan az soğuk su yavaşça emildikten sonra yutulmalıdır. 
 
Reflü 
 
Hatalı beslenme alışkanlığına sahip olan kişilerde reflü oluşma ihtimali yüksektir. Reflü rahatsızlığı, herkesin yaşayabileceği bir hastalıktır. Reflünün belirtileri ise hazımsızlık, göğüste yanma hissi ve ağza acı su gelmesidir. Reflü rahatsızlığını etkileyen en önemli etken ise küçüklükten itibaren alıştığımız yatmadan önce süt içme huyumuzdur. Bu hususta beslenme uzmanları, yatmadan önce süt içmenin hatalı beslenme alışkanlığı olduğuna dair uyarılar yapmaktadır. Anne ve babalara ise çocuklarına gün içerisine yayarak yarım litre süt içirmeleri tavsiye edilmektedir. Ancak yatmadan önce çocuğa süt içirilmemelidir.  
 
Unutmamak gerekir ki geceleri yatmadan önce yenen her yemek mideye rahatsızlık verir. Süt ise hazımı zor olduğundan dolayı reflü riskini yükseltir. Uyumadan en az 2 saat evvel süt içmemek gerektiği gibi herhangi bir şeyde yenilmemelidir. 
 
Yeme ve içmenin tam olarak gerçekleşmesinde en önemli yardımcı olan mide, büyük bir karıştırma makinesine benzemektedir. Sistemli ve kusursuz çalışma sistemine sahip olan midenin, sağlığını korumak yine insanların elindedir.   
mide beslenme alışkanlığı süt reflü iştah öğün su İbn-i Sİna
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son Dakika! Usta Oyuncu Can Gürzap Trafik Kazası Geçirdi, Sağlık Durumu Nasıl?
Son Dakika! Usta Oyuncu Can Gürzap Trafik Kazası Geçirdi, Sağlık Durumu Nasıl?
Gelinim Mutfakta 23 Temmuz 2018 Yeni Yarışmacılar Fatma Hanım ve Gelini Kimdir - Gelinim Mutfakta 23 Temmuz Son Bölüm
Gelinim Mutfakta 23 Temmuz 2018 Yeni Yarışmacılar Fatma Hanım ve Gelini Kimdir - Gelinim Mutfakta 23 Temmuz Son Bölüm