Meteoroloji Genel Müdürü Uyardı Vatandaşlar TV'den Takip Etsin

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan mutlu Coşkun Antalya Havalimanı içerisinde kurulan alçak seviye Rüzgar Kırılım uyarı sisteminin eğitim programına katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Coşkun hava sıcaklıklarında 6 - 12 derece arasında düşüş ve yağış beklendiğini havanın biraz daha soğuyacak ını ve vatandaşların gelişmeleri televizyondan takip etmesi gerektiğini söyledi.

Meteoroloji Genel Müdürü Uyardı Vatandaşlar TV'den Takip Etsin
Meteoroloji Genel Müdürü Uyardı Vatandaşlar TV'den Takip Etsin melek eren

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Antalya Havalimanı içerisinde uçuş güvenliğini daha iyi sağlamak üzere alçak seviye Rüzgar Kırılım uyarı sistemi kuruldu. 19.2 milyon liraya mal olan sistem ile ilgili özellikle pilotlar hava olaylarında daha hızlı bilgisayar gibi olacak.

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Coşkun sistem hakkında verdiği bilgide, “Rüzgar kırılım sistemi çok önemli. Rüzgarın nereden geldiğini tespit etmek gerekiyor. Ani rüzgar değişimleri çok önemli. Bunlar uçakları çok etkiliyor. Uçuş güvenliği tehlikeye sokuyor. Bununla ilgili çalışmamızı tamamladık. Projenin maliyeti 19,2 milyon TL. Antalyamızda kurduk"  ifadelerini kullandı.

HER ŞEYE HAZIRLIKLI OLMAK LAZIM

Meteoroloji Genel Müdürü Coşkun toplantının ardından basın mensuplarının sorularını cevap verdi. Coşkun başın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Şimdi her şeye hazırlıklı olmamız gerekiyor. Küresel ısınma ile iklim dengeleri alt üst oldu. Biz de ülkemiz olarak hassas bir gölgede bulunuyoruz. Yakın zamanda benim çok değerli mesai arkadaşlarımın çalışması sonucunda Kırbaç Kasırgası olayını atlattık. 120 kilometre üzerinde hızda olduğu zaman bir buna kasırga diyoruz. Bunu tespit ettik. Biz bu hadiseyi takibe aldık. Biz bunu takibe aldığımız zaman yaklaşık 140-150 kilometre hızla üzerimize geliyordu. Anlık takip ile herkesi bilgilendirdik. Amacımız mal ve can kayıplarını en aza indirmek. Gün gün Yunanistan’ı vuracağını söyledik” dedi.

“SICAKLIKLAR 6-12 DERECE ARASINDA DÜŞECEK”

Bundan Sonrasında da böyle hadiselerin yaşanması ihtimal olduğunu söyleyen Coşkun,  ”Bu değildir ki bu hadise bundan sonra yaşanmayacak. Her şeye hazırlıklı olacağız. Artık hayat havayla başlıyor. Meteoroloji bizim her alanımızda var. Genel Müdürlüğümüz bilgi aktardığı uygulamamızı vatandaşlarımız yüklesin. Oradan bizi takip etsinler. Önümüzdeki hafta içerisinde haça sıcaklıkları 6-12 derece arasında düşecek. Yağış bekliyoruz. Biraz da hava soğuyacak. Vatandaşlarımız gelişmelerimizi televizyonlarımızdan takip etsinler”  diye konuştu.  Bu yıl havaların daha soğuk gideceği yönünde çıkan haberlerinde sorulduğu Coşkun, "Şimdi Meteoroloji Genel Müdürlüğü olarak hava ile ilgili bilgileri vermede tek yetkili kuruluştur. Biz bu işlerimizi bilim adamlarımız ile takip ediyoruz. Havaların bu yıl daha soğuk geçeceği ile ilgili net bir şey yok. Çok soğuk olacak, çok sıcak olacak diyerek vatandaşımızı ürkütemeyiz. Biz bu gelişmeleri anlık takip ediyoruz. Konu bizim sıkı takibimiz altında. Bize kulak versinler. Bizi dinlesinler" dedi.

“KIŞIN AYAK SESLERİ GELİYOR”

Antalya meteoroloji bölge müdürü Davut Öztürk ise yaptığı açıklamada,
"Ülkemiz Çarşamba günü Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Bu nedenle ülkemizin büyük bir bölümünde yağmur bekliyoruz. Bu soğuk hava ile birlikte Karadeniz’in yüksek kesimleri, İç Anadolu’nun ve Doğu Anadolu’da karla karışık ve kar yağışlarını görmeye başlayacağız. Kışın ayak sesleri geliyor. Sıcaklıklar 6-12 derece düşecek" şeklinde konuştu.

 

meteoroloji genel müdürlüğü son dakika uyarı hava durumu hava durumu son dakika
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı ile Tatlı Sert 4 Kasım 2019 Nilgün Şimşek olayında son durum
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!
Müge Anlı 14 Mayıs 2019 Canlı Yayında Çileden Çıktı: Sen Bunu Dayının Karısına Nasıl Yaparsın Oğlum!