İç Dünyada Rotayı Bulamamak
Mahfi

İç Dünyada Rotayı Bulamamak

Reklam

İç dünyalarında rotalarını bulamayan insanlar, her an yaşamdan kopacakmış gibi yaşarlar. Bu yüzden haklarından çok kolay vazgeçebilir ya da geri adım atabilirler.

Bu kişilerin öyle bir ruh haliyeti vardır ki havadaki oksijeni dahi aldıkları nefesle israf ettiklerini düşünürler. Yaşamın, belli bir gücü elde etmiş insanların hakkı olduğu kanaatindedirler. Bunlara göre zayıflar, dünyadaki kaynakları israf etmekten başka bir işe yaramazlar.

En büyük özellikleri ise kendilerini aşırı şekilde eleştirmeleridir. Hatta kendilerini öyle bir eleştirirler ki ‘İnsanın insana ettiğini, dünya bir araya gelse edemez’ sözünün yaşamdaki örnekleri olurlar. Bu özelliklerinden dolayı çok fazla suçluluk duygusuna kapılırlar.

Kendilerini zayıf olarak gördüklerinden güçlülere hizmet etmeyi çok büyük marifet sanırlar. Hele bir de güçlüler tarafından övülürlerse öyle hoşlarına gider ki değmeyin keyiflerine. Kendilerini yaşamın rüzgarına bırakmış olan bu insanlar için güçlüler, yaşam rüzgarında savrulmamak için tutunacak bir dal gibidir.

Yaşamlarında bir amaca hizmet etmeyen insanlar, iç dünyalarında rotayı bir türlü bulamazlar. Ne yaparlarsa yapsınlar yaşamlarından bir türlü memnun olmadıkları için iç gerginlikleri oldukça fazladır. Kendilerine olan özgüvenleri ise yok denecek kadar azdır. Kendi görüşlerini çevrelerine empoze ederek tatmin olmaya çalışırlar.

İnsan için yaşam enerjisi, iç dünyasında belirlediği rotadır. Bu rota belirlenmediği takdirde insanın yaşam enerjisi azalır. Buna bir de sözler ile davranışların uyuşmaması eklenince oldukça eğlendirici olan yaşam, bu insanlar için çileye dönüşür.

Bu insanların sıkışmış yaşamlarını genişletmeleri için yaşamları üzerinde düşünmeleri gerekir. Kendisine değer vermesi ve kendisini yaşamın önemli bir parçası olarak görmesi gerekir. İç dünyalarında hoşnut olmaları, kendilerine özgüvenlerinin yüksek olması ve her an yaşamdan kaçacakmış gibi yaşamamaları gerekir. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 20 Mart 2019 Ödül Oyununu Kim Kazandı - Hakan’ın Elenmesinden Sonra Neler Yaşandı?
Survivor 19 Mart 2019 Kim Elendi? Survivor’da Atakan mı, Bora mı, Hakan mı Elendi?
Survivor 19 Mart 2019 Kim Elendi? Survivor’da Atakan mı, Bora mı, Hakan mı Elendi?